Katowicka starówka, salon miasta. Dworcowa w Katowicach zmieni się w plac Dworcowy

Czytaj dalej
Fot. SARP Katowice
Justyna Przybytek - Pawlik

Katowicka starówka, salon miasta. Dworcowa w Katowicach zmieni się w plac Dworcowy

Justyna Przybytek - Pawlik

Przed wojną Dworcowa w Katowicach była salonem miasta, do tej koncepcji wracają architekci z pracowni AIR Jurkowcy, którzy wygrali konkurs na koncepcję zagospodarowania placu Dworcowego

Trzy uznane śląskie pracownie architektoniczne przystąpiły w kwietniu do prac nad koncepcją zagospodarowania nowej katowickiej starówki, czyli Placu Dworcowego w miejscu ulicy Dworcowej. W poniedziałek w Katowicach ogłoszono wyniki konkursu, pierwszą nagrodę przyznano pracowni AIR Jurkowscy Architekci (wizualizacja u góry), tej samej która przed laty zaprojektowała przebudowę ulicy Mariackiej. Dwie równorzędne nagrody otrzymały prace Atelier PS Marka Skwary i Mirosława Polaka oraz pracowni JRK72 Jacka Krycha. Teoretycznie to wizje autorów zwycięskiej koncepcji będą w przyszłości realizowane na ulicy Dworcowej, ale w praktyce to jedynie wytyczne dla zaprojektowania tej przestrzeni. Urzędnicy z Katowic mogą czerpać ze wszystkich trzech prac - dlatego pokazujemy wszystkie - i na ich podstawie ogłosić przetarg na wykonanie ostatecznego projektu przebudowy. Dopiero po jego rozstrzygnięciu rozpoczną się właściwie prace projektowe katowickiej starówki i wówczas okaże się, jak ta będzie wyglądała.

Mieszkanie za czytanie

Co zatem na razie proponują tu architekci? W koncepcji AIR Jurkowscy przyszły Plac Dworcowy jest przestrzenią podzieloną na cztery kameralne place i jeden większy centralny (przed halą zegarową starego dworca), kształtem zbliżony do kwadratu. Powierzchnię poszczególnych placów wyznaczają bloki zieleni z drzewami, które zdaniem architektów winny być wysokie na 3,5 metra z kulistymi koronami. Zalecają wybór jesionów kulistych i akacji, zaś w szpalerach platanów i grabów.

Kameralne place mogą być dowolnie aranżowane na ogródki kawiarniane, miejsca relaksu, czy na kiermasze. Na placu centralnym jest fontanna posadzkowa, ławki, architekci wymyślili też dla tego miejsca szklany pawilon osadzony w niecce z wodą. W pawilonie zaproponowali interaktywną wystawę o historii katowickiej kolei, pomysł został jednak odrzucony przez Komisję Konkursową. Posadzka placu w koncepcji AIR Jurkowscy jest wyłożona granitem, a gdzieniegdzie kamieniem oraz oryginalną kostką brukową zachowaną z ulicy Dworcowej. Taka mozaika kostki brukowej, przeplatanej pasami z białego kamienia miałaby się znaleźć na placach kameralnych.

Zdecydowanie bardziej oszczędną w proponowanych rozwiązaniach jest koncepcja JRK72. Architekci postulują, aby plac Dworcowy pokryć siatką drzew o różnej wysokości. Gęstość nasadzeń miałaby zależeć od funkcji poszczególnych części placów. - Posadzkę placu proponuje się wykonać jako płaską w jednolitym szlachetnym materiale, różniącym się jedynie wielkością elementu - dodają w opisie koncepcji architekci.

Z kolei pomysł na wydzielenie na Placu Dworcowym mniejszych placów wraca w pracy Atelier PS. Ma się to stać za sprawą zabiegów graficznych (różne rodzaje posadzki, oświetlenie w podłodze, aranżacja zieleni i wody). Architekci zaplanowali też na placu wyniesiony zielony taras, który byłby przykryciem parkingu od strony ul. św. Jana.

Oprócz przebudowy Dworcowej, architekci wzięli na warsztat także ulicę Tylną Mariacką. Zgodnie z życzeniem władz miasta ma się stać dwykierunkowa i być zapleczem parkingowym dla zamkniętego dla ruchu placu. Nowe parkingi powstaną tu po przesunięciu kolejowego muru oporowego o dziesięć metrów. Docelowo w pierwszym etapie przebudowy powstać ma tu parking naziemny, z możliwością podnoszenia go o kolejne kondygnacje naziemne.

Na realizację wizji architektów przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jak długo? - W każdej koncepcji były ciekawe i innowacyjne elementy. Pojawia się też dużo zieleni – a przecież właśnie takich zielonych Katowic chcemy. Wypracowane koncepcje będziemy teraz analizować i na pewno w tym roku ogłosimy przetarg na projektowanie - zapowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Justyna Przybytek - Pawlik

Dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz portalu dziennikzachodni.pl. Redaktor tygodnika miejskiego "Kocham Katowice" oraz serwisu katowice.naszemiasto.pl Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowiczanka. Fanka podróży krótkich i długich, jazdy na rowerze, spacerów i dobrych książek. Z Dziennikiem Zachodnim związana od 2007 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.