Każdy będzie mógł zobaczyć, jak powstaje paliwo z...odpadów

Czytaj dalej
Fot. ARC InvestEko
Sonia Kita

Każdy będzie mógł zobaczyć, jak powstaje paliwo z...odpadów

Sonia Kita

W świętochłowickiej dzielnicy Zgoda powstaje instytucja pod nazwą Centrum Badawczo - Rozwojowe. Swoją działalność rozpocznie w kwietniu - aktualnie wykańczany jest budynek. Forma InwestEko przenosi tu swoją siedzibę.

Nie w styczniu, a w kwietniu 2016 roku w Świętochłowicach swoją działalność rozpocznie Centrum Badawczo - Rozwojowe. Pracownicy firmy InvestEko, która zainwestowała w teren przy ul. Wojska Polskiego, zamierzają prowadzić innowacyjne badania nad produkcją energii z odpadów.

- Aktualnie jesteśmy w fazie zakończenia budowy laboratorium. Przyjeżdżają także maszyny. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczniemy demonstracje - mówi Arkadiusz Primus, prezes zarządu InvestEko SA.

Do Centrum transportowane będą odpady komunalne w tym m.in. folia, papier, tworzywa sztuczne i wysuszone odpady pościekowe. To właśnie z nich w pierwszej fazie cyklu produkowane będzie paliwo. Następnie paliwo to ulegnie procesowi zgazowania, którego produktem będzie syngaz. Po właściwym oczyszczeniu może być on spalany w silniku spalinowym. Projekt ma być odpowiedzią na poważny problem zagospodarowania odpadów.

- Pierwszego stycznia 2016 roku w życie wchodzi zakaz deponowania odpadów komunalnych i osadów pościekowych. na składowiskach. Póki co, branża nie wie co dalej. Nasza technologia ma być odpowiedzią na ten problem i służyć środowisku - podkreśla Arkadiusz Primus.

W mieście przez wiele miesięcy plotkowano, że w dzielnicy Zgoda powstaje zwykła spalarnia śmieci. Mieszkańcy dzielili się z nami swoimi obawami.

- Z jednej strony mamy staw Kalina, który od lat daje nam popalić, a teraz jeszcze będą tu przyjeżdżać ciężarówki ze śmieciami. Boimy się o swoje zdrowie - mówiła nam pani Krystyna, mieszkanka dzielnicy Zgoda.

Zarząd firmy jednak zdecydowanie zaprzecza zapewniając, że instalacja będzie działała niekomercyjnie i co najważniejsze - bezpiecznie. Na jeden cykl technologiczny potrzebnych będzie ok. 21 ton odpadów, czyli jedna lub dwie ciężarówki ze śmieciami w ciągu 10 dni.

- Projekt spełnia wszystkie polskie i unijne wymagania ochrony środowiska - zapewnia Primus.

Co ważne, obiekt ma być dostępny dla każdego. Jest zaprojektowany na potrzeby wystawiennicze i edukacyjne. Każdy chętny do jego odwiedzenia będzie mógł zapisać się na krótką wycieczkę i prezentację technologii. Ponadto trwają rozmowy, by w całej Polsce powstawały podobne instalacje, lecz już o charakterze komercyjnym. Wszystkie miałyby zostać wybudowane w małych miastach.

Inwestorzy celują także w rynek zagraniczny, szczególnie w Rumunii, Słowacji i Wielkiej Brytanii.

- Zorganizowaliśmy już kilka debat i widzimy ogromne zainteresowanie naszym rozwiązaniem. Po każdej z nich dwa lub trzy podmioty wyrażają chęć współpracy z nami - zaznacza prezes InvestEko. - Kilka dni temu byliśmy w Anglii, gdzie rocznie składowanych jest ok. 15 milionów ton odpadów. Podejmowane są próby by eksportować je za granicę. Chcemy, aby u nas nie dochodziło do podobnych sytuacji - dodaje.

Naukowcy są zdania, że zgazowanie jest przykładem działania w duchu technologii „końca rury”. Oznacza to, że całą uwagę wciąż skupiamy na usuwaniu skutków, a nie przyczyn problemu.

- Problemem są odpady i trzeba zrobić wszystko, aby było ich jak najmniej, a te które powstają były bezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi - zauważa prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

Kluczem do sukcesu jest więc podejmowanie działań prowadzących do tego, by społeczeństwo z tzw. „odpadotwórczego” przekształciło się w ekologiczne. Chodzi o to, byśmy wyrzucali jak najmniej śmieci, a te wyrzucane były możliwie jak najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

Na święta w Śląsku Plus mamy dla Was świąteczną promocję. Cały rok za pół ceny. Zapraszamy!

W3Schools

Sonia Kita

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.