Każdy może wypożyczyć w Rybniku zgrabne BMW na prąd

Czytaj dalej
Aleksander Król

Każdy może wypożyczyć w Rybniku zgrabne BMW na prąd

Aleksander Król

Na początek pięć aut postawiono w otwartej w Rybniku wypożyczalni samochodów elektrycznych. Firma zapowiada, że gdy rybniczanie będą chętnie wypożyczać nowoczesne BMW, w każdej chwili mogą do Rybnika sprowadzić kilkadziesiąt kolejnych. A to jeszcze nie koniec. Oprócz samochodów w Rybniku pojawią się też rowery elektryczne...

Kilka zgrabnych, biało-czarno- zielonych BMW stoi przed rybnickim Focusem. Każdy może do nich wsiąść, mając przy sobie telefon komórkowy i odpowiednią aplikację. W Rybniku uruchomiono wypożyczalnię samochodów elektrycznych. Na początek rybniczanie mogą wypożyczyć 5 nowoczesnych elektryków marki BMW. Jeśli usługa się sprawdzi, firma jest w stanie dostarczyć do Rybnika kilkadziesiąt kolejnych takich pojazdów.

- Przyjmując plan zrównoważonej mobilności zakładaliśmy politykę długofalową dla naszego miasta. Zmiany zaczęliśmy od obniżenia cen za przejazdy autobusami, sukcesywnie też wprowadzamy nowe kursy. Potem był czas na infrastrukturę dla rowerzystów i wypożyczalnię rowerów, teraz jest czas na współdzielone samochody - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Krzysztof Gawałek z firmy GreenGoo, która oferuje miastu usługi car-sharingu, tłumaczy, że zdecydowano się wypożyczać właśnie “elektryki” ze względu na smog.

- Narastający problem zanieczyszczenia powietrza, ogromna emisja spalin i efekt wszechobecnego smogu przekonał nas do tego, aby mieszkańcom zapewnić wyłącznie samochody 100 proc. elektryczne. Uważamy, że to konieczne zarówno dla ogólnego dobra społeczeństwa, w którym razem żyjemy jak i dla powodzenia naszej usługi w przyszłości - mówi Krzysztof Gawałek.

Przy okazji otwarcia wypożyczalni samochodów elektrycznych, na Placu Wolności w Rybniku uruchomiono pierwszą stację ładowania samochodów elektrycznych. Kolejne dwie wkrótce zostaną uruchomione na ulicy Białych (do 2-3 tygodni zostanie podłączona do sieci) i ulicy Budowlanych. Z kolei na miejskim wielopoziomowym parkingu miasto uruchomi kolejne 4 punkty ładowania.

- Nasze trzy stacje ładownia są przeznaczone zarówno dla naszego użytku jak i użytkowników zewnętrznych, którzy mają własne samochody elektryczne - mówi Tomasz Jędrusik z firmy GreenGoo.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.