Kiedy rzeszowski biznesmen Ryszard P. trafi za kraty?

Czytaj dalej
Fot. K.Kapica
Andrzej Plęs

Kiedy rzeszowski biznesmen Ryszard P. trafi za kraty?

Andrzej Plęs

Znany rzeszowski biznesmen Ryszard P. wkrótce otrzyma wezwanie do zakładu karnego.

Ryszard P. i Marcin B. - dwaj skazani prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie w głośniej sprawie o wyprowadzenie majątku Rzeszowskich Zakładów Graficznych - wciąż czekają na wezwanie do stawienia się w zakładzie karnym. 20 maja br. rzeszowski SA potwierdził zasadność wyroku sądu okręgowego 3 lat bezwzględnego pozbawienia wolności dla Ryszarda P. i 2,5 roku dla jego zięcia Marcina B., prezesa RZG SA.

- Sądem, który będzie wzywać i będzie wykonywać wyrok, jest Sąd Okręgowy w Rzeszowie - informuje sędzia SA Stanisław Sielski, rzecznik SA w Rzeszowie. - Sędzia sprawozdawca sądu apelacyjnego właśnie kończy pisać uzasadnienie do wyroku. Akta sprawy, wraz z tym uzasadnieniem, być może już w ten piątek przesłane zostaną do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który na mocy tej dokumentacji wyda wezwanie do wykonania kary.

Po ogłoszeniu wyroku 20 maja obrońca oskarżonych zapowiedział, że wobec takiej decyzji sądu zostanie złożony wniosek kasacyjny wyroku.

- Co nie wstrzymuje wykonania kary - zastrzega sędzia Sielski.

Ryszard P. i Marcin B. skazani zostali za podjęcie wielu skoordynowanych decyzji prawnych i biznesowych, które miały na celu wyrządzenie strat RZG SA. Najpierw inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli, potem biegli na polecenie Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie i ci zeznający przed sądem określili wysokość tych strat na ok. 14 mln zł. Taka była wartość nieruchomości przy ul. Lisa Kuli w Rzeszowie, jaką Ryszard P. przejął od RZG. Bezprawnie - zdaniem prokuratury, a potem dwóch instancji sądowych.

Wraz z Ryszardem P. i Marcinem B. w tym samym procesie skazany został Sebastian P., syn Ryszarda, który był członkiem rady nadzorczej RZG SA w czasie, kiedy dochodziło do przejęcia tej państwowej spółki przez Ryszarda P. Skazany został też Bogdan K., przewodniczący rady nadzorczej RZG SA, powołany na to stanowisko z inicjatywy Ryszarda P. Wyrok wobec obu również mówi o karze więzienia, ale z zawieszeniem jej wykonania. Nadto cała czwórka ma - na mocy wyroku - solidarnie zwrócić RZG SA wartość straty, jaką wyrządzili zakładowi, czyli ponad 14 mln zł.

Andrzej Plęs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.