Kiedy słońce szkodzi – jak dbać o siebie podczas upałów

Czytaj dalej
NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Kiedy słońce szkodzi – jak dbać o siebie podczas upałów

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Gorące lato, długie plażowanie, uprawianie sportu w słońcu lub wielogodzinna praca w zamkniętym, przegrzanym pomieszczeniu mogą zaszkodzić zdrowiu. Jak się chronić przed skutkami upału?

Jak chronić się przed oparzeniem słonecznym?

Na szkodliwe promieniowanie słoneczne jesteśmy narażeni zawsze - zwłaszcza w słoneczny, letni dzień. Musimy uważać nie tylko w pełnym słońcu na plaży, ale też podczas pieszych wędrówek w górach czy na placu zabaw. Zbyt częste wystawianie ciała na promieniowanie słoneczne może prowadzić bowiem do niepożądanych reakcji skórnych i oparzeń słonecznych. Negatywne skutki nadmiernego opalania mogą się ujawnić nawet wiele lat później, w postaci raka skóry. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do podstawowych zasad ochrony przed słońcem.

Ochrona przed słońcem jest konieczna w każdym wieku. Jednak szczególną ostrożność powinny zachować:

7 zasad ochrony przed słońcem

  1. W czasie upałów pij 3-4 litry wody dziennie.
  2. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce między godziną 10:00 a 14:00.
  3. Noś jasne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze.
  4. Używaj kremu z filtrem UV – 50+.
  5. Chroń głowę.
  6. Chroń oczy okularami z filtrem UV.
  7. Unikaj spożywania alkoholu. Może on prowadzić do odwodnienia i udaru cieplnego.
Kiedy słońce szkodzi – jak dbać o siebie podczas upałów

Sport w czasie upału

Gdy temperatura dochodzi do trzydziestu stopni Celsjusza albo przekracza tę wartość, to nie dla wszystkich wysiłek fizyczny jest wskazany. Osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego powinny mieć to na uwadze i decydować się na przykład na spacer w godzinach porannych lub wieczornych czy też ćwiczenia w pomieszczeniach klimatyzowanych. Warto pamiętać, że upały nie sprzyjają intensywnemu wysiłkowi, organizm reaguje wtórnie do podwyższonej temperatury otoczenia, pocimy się oraz - co ma wielkie znaczenie dla pacjentów kardiologicznych - dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych czyli odruchowego spadku ciśnienia tętniczego. Dla osób z niewydolnością serca czy leczących się z powodu nadciśnienia to oznacza, że upał może mocno wpływać na samopoczucie, prowadzić do osłabienia i omdleń – podkreśla dr Adam Staroń, ordynator oddziału rehabilitacji kardiologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. W krajach, w których temperatury sięgają czterdziestu stopni, dochodzić może do wyczerpania cieplnego czy udarów cieplnych - mówi dr Staroń. Osobom, które mimo wszystko chcą być aktywne nawet przy takich temperaturach, należy przypomnieć o kilku ważnych zasadach: po pierwsze uzupełnianie płynów: pijemy wodę często, ale w małych ilościach. Po drugie: nasza waga przed treningiem ma być taka sama jak po treningu, w upalne dni minimum dzienne to dwa litry wody do wypicia, a optymalnie trzy. Kolejna rzecz: nakrycie głowy w czasie aktywności, stosowny ubiór, przewiewny, lekki strój oraz zadbanie o ochronę przeciwsłoneczną odsłoniętych fragmentów ciała. Jeśli podczas letniej aktywności pojawią się sygnały ostrzegawcze: uczucie osłabienia, zawroty głowy, kołatanie serca to należy przerwać taki wysiłek, schronić się w cieniu i odpocząć uzupełniając sukcesywnie płyny małymi łykami – podkreśla lekarz.

Kiedy słońce szkodzi – jak dbać o siebie podczas upałów

Jak zapobiec udarowi cieplnemu?

Wysokie temperatury otoczenia zwiększają ryzyko pojawienia się udaru cieplnego. Jest to sytuacja, w której temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć. Gdy temperatura ciała wzrośnie do 41°C, a zwłaszcza gdy przekroczy tę wartość, a pomoc nie zostanie wezwana w odpowiednim czasie, może dojść do śpiączki, a nawet śmierci.

Udar cieplny może wystąpić u każdego, jednak szczególnie zagrożone są osoby powyżej 65. roku życia, niemowlęta oraz małe dzieci, osoby chorujące przewlekle a także te, które pracują na zewnątrz.

Jak zapobiec udarowi? Warto pamiętać o kliku podstawowych zasadach, których przestrzeganie znacznie obniży ryzyko przegrzania, a w konsekwencji udaru.

Objawy udaru cieplnego:

Co robić, gdy zaobserwujesz u kogoś objawy udaru?

Przenieś lub odprowadź poszkodowanego w chłodne, zacienione miejsce. Zdejmij wierzchnie ubranie i staraj się obniżyć temperaturę ciała poprzez stosowanie zimnych okładów. Gdy chory jest przytomny, podaj mu duże ilości chłodnych płynów, najlepiej wody, w małych porcjach. Kontroluj temperaturę ciała. Jeżeli podniesie się powtórnie, powtórz czynność chłodzenia. Oceniaj stan przytomności i oddech. W sytuacji gdy stan chorego nie wraca do normy wezwij pilnie pomoc medyczną 999 lub 112.

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.