Anna Dziedzic

Kiedy system videotolling na A4 od Gliwic do Wrocławia?

Kiedy system videotolling na A4 od Gliwic do Wrocławia?
Anna Dziedzic

Nowego operatora elektronicznego poboru opłat na autostradzie A4 od Sośnicy poznamy w tym miesiącu.

W kwietniu Główny Inspektorat Transportu Drogowego zamierza wybrać operatora nowej metody elektronicznego poboru opłat za przejazd autostradą A4 między Gliwicami (Sośnica) i Wrocławiem (Bielany Wrocławskie) oraz na A2 miedzy Koninem i Strykowem. Nowa metoda to videotolling, czyli rozpoznawanie tablic rejestracyjnych i automatyczne pobieranie opłat z karty właściciela samochodu.

Oferty w tym bardzo ważnym, zwłaszcza dla kierowców, przetargu złożyły cztery firmy: Kapsch Telematic Services (36,83 mln zł), Intertoll Infrastructure Services Poland (66,24 mln zł), PolCam Systems (29,97 mln zł) oraz konsorcjum firm Egis Projects Polska, Egis Projects SA i Egis Road Operation Croatia (38,92 mln zł). Oprócz jednej, wszystkie mieściły się w zakładanym przez GITD budżecie, który wynosił 46,52 mln zł. Od początku marca trwały analizy ofert. Wiadomo już, że uczestnicy przetargu musieli uzupełnić oferty, co potwierdził nam Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

- W ramach przetargu dla zadania „Zaprojektowanie, wykonanie, implementacja, obsługa oraz utrzymanie systemu poboru opłat za przejazd od pojazdów lekkich metodą elektroniczną z wykorzystaniem automatycznej identyfikacji numerów rejestracyjnych pojazdów (videotolling) na płatnych państwowych odcinkach autostrad A2 Konin - Stryków i A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica” uczestnicy postępowania zostali wezwani przez komisję przetargową do uzupełnienia złożonych ofert - informuje Huptyś.

Jednak według założeń Ministerstwa Infrastruktury wyłonienie najkorzystniejszej oferty, czyli firmy, która zostanie operatorem elektronicznego poboru opłat na wspomnianych odcinkach autostrady nie będzie bardzo czasochłonne.

- Wyłonienie wykonawcy zamówienia, jeśli nie wystąpią zdarzenia mające wpływ na wydłużenie procedury przetargowej, jest planowane w kwietniu - deklaruje rzecznik Ministerstwa Infrastruktury. - Wdrożenie tej metody płatności jest przewidywane w pierwotnie założonym terminie - dodaje. Jaki to termin? Ministerstwo Infrastruktury, jeszcze w ubiegłym roku zapewniało, ustami swoich przedstawicieli, że ta metoda pobierania opłat drogą elektroniczną ma być wdrożona jeszcze w połowie 2020 roku.

Na czym polega videotolling? Kierowca musi ściągnąć na swój telefon odpowiednią aplikację, czyli Autopay, która pozwala zarejestrować pojazd w bazie i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą użytkownika.

Zainstalowane na bramkach urządzenia odczytują tablicę rejestracyjną i automatycznie podnoszą szlaban. Natychmiastowa płatność (pobranie pieniędzy z karty właściciela samochodu) odbywa się bez zaangażowania kierowcy, dzięki czemu przejazd jest bardzo płynny.

Videotolling to żadna nowość w Polsce, bo ta metoda poboru opłat już funkcjonuje na polskich autostradach, jako jedna z opcji. Tak można płacić na przykład za przejazd płatnym odcinkiem A1 między Toruniem i Gdańskiem. Wdrożyła go spółka GTC, która od pół roku sprawdza go na zarządzanym przez siebie 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 między Toruniem i węzłem Rusocin przed Gdańskiem.

Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.