Kiedy umrze ślonsko godka? Debata w Korezie

Czytaj dalej
Fot. ARC
MM

Kiedy umrze ślonsko godka? Debata w Korezie

MM

Czy ślonsko godka jest zagrożona? Czy i kiedy zniknie? Dlaczego budzi tyle emocji? Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć uczestnicy debaty poświęconej właśnie gwarze śląskiej, która trwa w katowickim Teatrze Korez. Frekwencja przerosła oczekiwania. Trudno o wolne miejsce.

Jaka jest dziś kondycja śląskiej gwary? Na śląskich ulicach słyszymy ją coraz rzadziej. Z kolei konkursy gwary pokazują, że język przodków nie zaginął. Jeszcze nie tak dawno temu w Rudzie Śląskiej doszło do pewnego nieporozumienia i w jednej z przychodni zakazano używania gwary. Chodziło o gwarę podwórkową, ale zakaz odczytano jako zakaz porozumiewania się w ślonskiej godce. To gorący i budzący dyskusje temat. W finale zakaz cofnięto, a przychodnia stała się strefą ślonskiej godki.

W debacie biorą udział zabiorą m. in. Monika Rosa, prof. Zbigniew Kadłubek, prof. Tadeusz Sławek, Mirosław Neinert i Marcin Musiał. Będzie i Marcin Melon – autor książek pisanych w całości po śląsku, czy Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa, który przetłumaczył na śląski Nowy Testament.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

MM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.