Kielczanin rozszyfrował 300 imion kobiet. Zobacz, co znaczą

Czytaj dalej
Iwona Rojek

Kielczanin rozszyfrował 300 imion kobiet. Zobacz, co znaczą

Iwona Rojek

Kielczanin Waldemar Ciekalski, z zawodu inżynier mechanik, a z pasji pisarz i poeta ze swojej słabości do płci pięknej napisał ostatnio wyjątkową książkę zatytułowaną „Kobiety polskie i ich imiona”. Rozszyfrował w niej 271 imion polskich, bardziej i mniej popularnych. Takich, które są obecnie modne i tych, które chętniej nadawano kiedyś.

- Do napisania tej publikacji skłoniło mnie przyjście na świat moich wnuczek Sylwii i Moniki – przyznaje. – Wymyśliłem o ich imionach strofy, zacząłem się zastanawiać co one mogą oznaczać i ta praca tak mnie wciągnęła, że dopisywałem kolejne imiona, aż lista wydłużyła się do 271. To zajęcie rozłożyło się na kilka lat, a potem przyjaciele namówili mnie, żebym umieścił imiona w książkę. I nie żałuję tego, bo ta pozycja, szczególnie wśród pań cieszy się dużym zainteresowaniem.

Poczucie własnej wartości
Grażyna Pazera, kierownik oddziału neonatologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym potwierdza, że imię bywa jednym z najwcześniej słyszanych przez dziecko słów. - Właśnie pierwsze poczucie tożsamości tworzy się wokół słyszanego przez malucha imienia, które stopniowo staje się symbolem całej jego osoby – wyjaśnia. – W swoim życiu obserwujemy, że zwykle na pytanie kim jesteś, dzieci podają swoje imię. Istnieją silne związki między akceptacją swojego imienia, a akceptacją samego siebie. Osoby lubiące swoje imię najczęściej lubią też siebie. I odwrotnie nie przepadający za nim czują się mało komfortowo. A zwykle rodzice lubią imiona własnych dzieci, bo przecież sami je wybrali.

Pełen nieśmiałości
Waldemar Ciekalski zdradza, że imiona swoich dwóch córek Bożeny i Małgorzaty wybrał wspólnie z żoną. Podobało mu się też imię Jolanta, jakie nosi jego małżonka, choć poznał ją już po trzydziestce, stosunkowo późno jak na dawne lata. Na pytanie dlaczego napisał książkę o imionach damskich, a nie męskich bez wahania odpowiada, że do kobiet ma wielki sentyment, a panowie mniej go interesują. – Ale nigdy nie miałem z kobietami łatwego kontaktu – śmieje się. – Gdy przyszło mi się do nich odezwać czerwieniłem się i pociłem. – Koledzy zapraszali mnie na wszystkie swoje wesela, a sam ciągle byłem bez pary. Uczyniono mnie nawet prezesem Klubu Starych Kawalerów. Na szczęście spotkałem Jolę, z zawodu ekonomistkę, która mnie oswoiła i wyszła za mnie za mąż. Po urodzeniu córek byłem szczęśliwy, a gdy przyszły na świat dwie wnuczki Monika i Sylwia byłem już całkiem wniebowzięty.

Rzadko zmieniają imiona
Psycholog Jolanta Uhryn uważa, że wraz z wiekiem stosunek do własnego imienia może się zmienić, zazwyczaj pod wpływem reakcji rówieśników. Rzadko jednak można spotkać się z sytuacją, kiedy ktoś decyduje się na zmianę imienia, częściej ludzie zmieniają nazwisko. Duma z imienia pojawia się wtedy gdy wyrasta się z wieku dziecięcego. – Nastolatki, gdy mają ciekawe, oryginalne imię, albo takie, które nosiły jakieś znane czuja się wyróżnione – podkreśla. – Z kolei osoby, które nie lubią swojego imienia, najczęściej używają drugiego, albo jakiegoś wymyślonego, sympatycznego pseudonimu.
Socjolog Andrzej Kościołek jest zdania, że imię może świadczyć o oczekiwaniach i aspiracjach wobec dziecka, a także o pozycji danej rodziny. – Obecnie wielu wykształconych rodziców nadaje swoim dzieciom dawne imiona takie jak Franciszek, Maria, Zosia, Jan- wylicza. – Taka nastała moda. – Nieraz rodzice dają dzieciom takie imiona jakie mają oni sami. Udowodniono, że wyrażają w ten sposób własne oczekiwanie, kształtują w ten sposób osobowość dziecka, dają mu pewien przekaz, żeby nie odbiegały od ich drogi. Nadanie chłopcu imienia ojca bywa ze zobowiązaniem go do jego zawodu i tradycji.
Często spotykamy się z tym, że jeśli kobieta nie lubi swojego imienia przykładowo Bogna, to wyobraża sobie to, że gdyby miała na imię Klaudia, czy Angela na pewno miałaby inne, ciekawsze życie.

Imię zdradza wiek
Psycholog Danuta Kossak dodaj, że dzieci mające imiona, które podobają się rówieśnikom
czują się bardziej ważne, znaczące w grupie od innych. - Imię może wskazywać na cechy osobowości, a nawet na wiek danej osoby – przekonuje. - Niektórzy specjaliści odkryli, że zgodność pierwszych liter własnego imienia i imienia partnera nie jest przypadkowe, ludzie szukają podobnych do siebie osób. Imiona są elementem kultury danego społeczeństwa, ale coraz częściej ludzie zapożyczają imiona z innych kultur dla własnych dzieci, lub sami wymyślają całkiem nowe imiona. Zdarza się, że wybujała fantazja rodziców utrudnia potomkom życie, a nawet prowadzi do zaburzeń. Kłopotliwe imię może stać się źródłem problemów, narażać dziecko na kpiny, prowadzi do rozwoju nieśmiałości i poczucia niższości.
- Mnie moje imię Waldemar podoba się, a nieśmiałość chyba odziedziczyłem po moim ojcu – śmieje się Waldemar Ciekalski.

Oto opisy Waldemara Ciekalskiego do kilku popularnych imion.

Aleksandra
Kiedy na ślubnym kobiercu staje z narzeczonym Ola, To oznacza, że taka była jej rodziców wola. Ale jej wola także była przy tym ważna, Gdyż Ola i Aleksandra zawsze była roztropna i rozważna

Anna
Czy to Ania, czy to Hania. Przed miłością się nie wzbrania. Lecz z faktami nie żartuje, co chce zawsze przeforsuje, a że z wdziękiem i gracją to czyni, to przecież Annę nikt za to nie wini

Barbara
Basia czy Barbara. Lubi kochać co niemiara. Zwłaszcza wiosną lub wśród lata. Swą miłością panów zmiata

Beata
Wszystkie Beaty lubią piękne kwiaty. Zwłaszcza kiedy te wiosną zakwitają ładnie, a słodka Beatka przypadkiem komuś w oko wpadnie

Ewa
Kiedy na firmamencie życia pojawia się Ewa, To życiodajne trendy wokoło rozsiewa. I są to nie tylko te z zakazanego drzewa owoce. Ale i inne – wytworzone na ziemi poprzez ludzkie moce A to, że Ewa z żebra Adama powstała. To nie ma dla niej znaczenia, bo i tak zawsze racje miała

Kasia

Czy to Kasia czy też Katarzyna. Dzień od tego co dobre zawsze rozpoczyna. Możesz jej więc zaufać w życiu i miłości. A zaznasz wiele uciech, rozkoszy, radości

Marzena
Marzena to ideał kobiety, Ale ich mało na świecie niestety. Jeśli ze swą urodą łączy skromność i rozwagę. To nic dziwnego, że wzbudza u wszystkich uwagę.

Wiktoria
Wiadomo, że Wiktoria to zwycięstwo i chwała. Którym to przymiotom ta niewiasta oddaje się cała. A zwyciężać potrafi na wielu różnych polach: Jako pogromczyni męskich serc, rywali w karierze, oraz innych rolach

Monika
Nie martw się kiedy zegar czasu tyka. Bo wszystkiego dogląda twa dzielna Monika. Musisz tylko słuchać, co ona ci powie, a na pewno to zawsze wyjdzie ci na zdrowie

Zuzanna
Jeżeli sobie jakiegoś mężczyznę upatrzy Zuzanna, to go euforia w miłości czeka nieustanna. Ale niejeden chciałby przeżywać takie upojenie, chociażby go czasami gryzło potem sumienie.

Paulina
Poważnie do życia podchodzi Paulina , ale o miłości i kochaniu też nie zapomina. Dlatego uważa, że dzień bez tych doznań , to po prostu strata i szczególnie te z nich ceni, które przychodzą z odległego świata.

Luiza
Luiza nie podejmuje nigdy decyzji pochopnie, lecz po zastanowieniu- mądrze i roztropnie. W uczuciach ceni nastrój i gesty miłosne, najlepiej się czuje gdy piękne kwiaty zawitają na wiosnę.

Dorota
Każda Dorotka ma swojego kotka. Dba o to, żeby go nakarmić i czasem go głaska, ale niekiedy w złym humorze także drzwiami trzaska.

Amelia
Nie musi się o nic martwić mama Amelki, gdyż z wydaniem jej za mąż problem ma niewielki. Ale kiedy już później ma z Amelką do czynienia, to jej niekiedy daje dużo do myślenia.

Bożena
Każda kobieta co zwie się Bożenka, wygląda ciągle jak młoda panienka. Lubi ona zawsze swoje otoczenie, na które działa jak słońca promienie.

Elżbieta
Wszystkie Elżbiety to królewskie kobiety. I takie mają maniery, że zawsze chcą trzymać stery. Ale to nie jest wcale nic złego, zwłaszcza jeśli Elżbieta czyni to z serca dobrego.

Kamila
Cieszy się zawsze mężczyzna, gdy go spotka Kamila, gdyż mu każdy ułamek sekundy wspaniale umila. Potrafi wiosną zadbać o kwiaty i nastrój, a jesienią o owoce i o to, by w miłości nie nastąpił zastój.

Maria
Maria to przede wszystkim matka Jezusa Chrystusa i Polski Królowa, przed którą nawet największa wyniosłość w pokorze się chowa. Imię to przybierały królowe i cesarzowe w bardzo wielu krajach, ale ich poczynania były różne, ginąc niekiedy jakby na rozstajach. Bo Maria to ideał piękna, ale też symbol dobra, pokory i szczerości, więc miłość i łagodność, ale i smutek w ich sercach też często gości.

Karolina
Mała Karolinka jest słodka jak malinka.Kiedy zaś z niej wyrośnie duża Karolina, to o miłości swemu panu chętnie przypomina. Ale oprócz tego ma i inne marzenia, które swemu mężowi przeważnie przy śniadaniu wymienia.

Kinga
Kinga ma charakter w sobie, presji innych nie ulega. Sukces widzi nie w ozdobie, lecz w czyn wcielać sprawy biega.

Zosia
Zosia twarde ma zasady.Sama chętnie je ustala. Innym paniom daje rady, gdy namiętność je rozpala.

Sylwia

Kiedy na swej drodze spotkasz Sylwię lub Sylwunię, to wiedz,że już wkrótce na ciebie wielka miłość runie. Ale tego nie musisz się wcale obawiać, bo przecież do miłości nie trzeba nikogo namawiać.

Joanna
Nie było chyba nigdy i nigdzie Joasi, o której by kawalerowie nie marzyli nasi.Zawsze czaruje wszystkich swym wdzięcznym widokiem, a miłość wypływa od niej jak gdyby potokiem.

Grażyna
Różnie te czasy mężczyzna wspomina, kiedy mu za towarzyszkę życia bywała Grażyna . Pełna temperamentu i nieokiełznana potrafi jednak okiełznać siebie i swojego pana.

Agnieszka
Jeśli kobieta ma na imię Agnieszka, to nieważne czy w pałacu czy w domku, czy też w bloku mieszka. Bo Agnieszka jest zawsze uprzejma i życzliwa, a szczególnie wtedy, gdy gorące uczucie w świat marzeń ją porywa.

Czesława
Czesia lubi się kochać, czasem pożartować, nie pogardzi też chłopca czule ucałować. Czesława zaś życie małżeńskie bardzo sobie ceni i spraw poważnych na drobne nigdy nie rozmieni.

Alicja
Jeżeli kiedykolwiek usłyszysz gdzieś imię Alicja, to jest to oznaka czaru, a także czarów definicja. Będzie więc przy tym okazja, by poznać nie tylko to co jest tajemnicze, piękne i cudowne, ale także mieć na temat bajki i codziennego życia pojęcie klarowne.

Cecylia
Kiedy się na balu sylwestrowym pojawia Cecylia, to wygląda w swej kreacji jak kwitnąca lilia. A kiedy potem wraca do domu o świcie, to zapomina o zabawie i zaczyna życie.

Iwona Rojek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.