Kilka milionów trafi na drogi

Czytaj dalej
Fot. Czesław Wachnik
Czesław Wachnik

Kilka milionów trafi na drogi

Czesław Wachnik

A Ulice Okrężna, Leśna, Gronowa i Łąkowa w Zaborze mają dostać nową nawierzchnię, podobnie jak Słoneczna w Przytoku

Pani Stanisława, którą spotkaliśmy przy stawie obok ulicy Okrężnej w Zaborze, jest bardzo zadowolona, że ulica ma być przebudowywana.

- Mieszkam tu od wielu lat i przez te lata czekam, by cokolwiek zrobiono - mówi. - Na razie nie zrobiono niczego. Dlatego dobrze się stało, że powstanie takie centrum spacerowe. Szczególnie latam przychodzi tu wielu ludzi...
Pani Małgorzata mieszka w pobliżu.

- Też czekam na remont tej ulicy. To takie nasze centrum spacerowo - rekreacyjne - opowiada. - Uporządkowano staw, wpuszczono do niego ryby, ale droga była beznadziejna, szczególnie po dużych opadach. Dobrze się stało, że to się zmieni.
Wójt gminy Robert Sidoruk wylicza, że tylko w tym roku na inwestycje gmina wyda około 6 mln zł, z tego na drogi około 2 mln zł. Najwięcej pieniędzy trafi na termomodernizację budynków szkół w: Zaborze i Droszkowie oraz urzędu gminy. Ale niewiele mniej pochłoną inwestycje drogowe w Zaborze i Przytoku. A pamiętajmy, że w perspektywie jest jeszcze budowa obwodnicy Zaboru oraz mostu na Odrze. Jednak to inwestycje Zarządu Dróg Wojewódzkich.

- Ulica Okrężna była ujęta w inwestycjach finansowanych przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. I się udało. Planujemy, by już do końca marca zakończyły się prace. Chociaż tu zadecyduje aura. Jeśli nadal będzie śnieżna zima, to roboty najpewniej się przesuną - mówi wójt. Ale pewnie warto poczekać. Zamiast obecnie piaskowo - szutrowej nawierzchnia będzie z polbruku. Zbudowana zostanie też kanalizacja deszczowa, uzupełnione oświetlenie. Całe zadanie ma kosztować około 300 tysięcy złotych.
To nie wszystkie inwestycje drogowe. Tym razem z budżetu gminy maja być zbudowane praktycznie od nowa ulice: Leśna, Gronowa i Łąkowa. Ta pierwsza dostanie nawierzchnię z polbruku, druga z asfaltu, a ostatnia - z kruszywa. Wszystkie one znajdują się na nowym osiedlu, którego mieszkańcy od dawna postulowali modernizację ulic.

Roman Łyczek przyjechał do rodziny z Zielonej Góry.
- Byłem tu jesienią i naprawdę trudno było iść tymi drogami. Wszędzie albo błoto, albo piach - przekonuje. Wszystkie prace mają być wykonane do jesieni, na razie gmina przygotowuje się do ogłoszenia przetargu.

Z innych prac warto jeszcze wymienić budowę nowego parkingu przed siedzibą urzędu gminy oraz wykonanie zjazdu z drogi wojewódzkiej na działki w Zaborze. W planach gminy znalazł się także parking i chodnik przy cmentarzu w Zaborze.

- Będziemy starali się pozyskać pieniądze unijne. Już przygotowujemy wnioski - tłumaczy wójt. Dodając, że najpewniej z funduszu schetynówki sfinansuje się roboty w Przytoku. Tam zamierza się wyremontować drogę łączącą Przytok z Rajewem i ul. Słoneczną w Przytoku.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.