Kim zostać w 2016 roku? [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Agnieszka Pastor

Kim zostać w 2016 roku? [INFOGRAFIKA]

Agnieszka Pastor

Wiemy już, kim zostać w 2016 roku. Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach w grudniu ogłosił listę zawodów deficytowych i nadwyżkowych na bieżący rok. Ranking został stworzony zarówno w oparciu o dane statystyczne jaki i opinie ekspertów. To dobre wieści dla m.in. grafików, pielęgniarek, inżynierów budownictwa, administratorów systemów komputerowych, ale także dla kucharzy, cukierników czy tynkarzy.

,,Barometr zawodów” jest krótkookresowym, corocznym badaniem określającym zapotrzebowanie na pracowników w kolejnym roku. Przygotowana lista to dobra baza monitoringu sytuacji ekonomicznej na Śląsku, ale także drogowskaz w opiniowaniu nowych kierunków kształcenia na uczelniach wyższych i szkołach zawodowych. Ma pomóc w doborze odpowiednich szkoleń kwalifikacyjnych dla osób bezrobotnych, tak by zrównoważyć śląski rynek pracy.

Kim zostać w tym roku?
Branża IT rozwija się w niesamowitym tempie. Z prognozy zapotrzebowania pracowników na 2016 roku wynika, że zawodami najbardziej deficytowymi będą profesje informatyczne, takie jak graficy komputerowi, administratorzy systemów komputerowych, programiści i administratorzy stron internetowych.

Deficytowym zawodem stał się także samodzielny księgowy. Według ekspertów to zawód, który koniecznie musi posiadać dobre kwalifikacje do samodzielnej pracy w księgowości, czego większości absolwentom brakuje.

Branża budowlana także cieszyć się będzie dużym powodzeniem, a wśród nich inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, tynkarze, blacharze czy murarze. Niestety, sektor budowlany wykazuje się olbrzymią sezonowością, i występują problemy z zatrudnieniem w tej dziedzinie w ciągu całego roku.

Gastronomia również przoduje - począwszy od szefów kuchni, poprzez cukierników, piekarzy a skończywszy na kucharzach. Tutaj docenia się szczególnie ich doświadczenie praktyczne i rozeznanie w trendach gastronomicznych panujących na lokalnych i światowych rynkach.

Wśród zawodów poszukiwanych znalazło się miejsce dla kierowców – nie tylko samochodów ciężarowych, ale także dla kierowców autobusów czy ciągnika siodłowego. W przypadku kierowców w grę wchodzą nie tylko odpowiednie kwalifikacje w zakresie prowadzenia pojazdów, ale też znajomość języków obcych przynajmniej w stopniu komunikatywnym – w przypadku transportu międzynarodowego.

Zauważalny jest wzrost zapotrzebowania pracodawców na pielęgniarki oraz opiekunki osób starszych i niepełnosprawnych. Czy w końcu zostaną docenione? Starzejące się społeczeństwo i wzrost zapotrzebowania na usługi w dziedzinie szeroko rozumianych usług zdrowotnych, wpływa bezpośrednio na ciągły niedobór pracowników tej branży.

Jakie zawody wiążą się z nadwyżką pracowników?

Lista zawodów, na które zapotrzebowanie w ostatnim czasie się zmniejszyło, odzwierciedla listę kierunków studiów na śląskich uczelniach wyższych. Szkoły, podążając za modą, otwierają takie kierunki nauczania, na które uczniom łatwo będzie się dostać i utrzymać przez kolejne lata.

Absolwenci kierunków humanistycznych znaleźli się na liście zawodów nadwyżkowych. Są nimi min. filolodzy, tłumacze – którzy z powodu braku miejsc pracy rozpoczynają własne działalności, oraz politolodzy, historycy, filozofowie czy specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych.

Na rynku, nie tylko śląskim, ale i w całej Polsce, panuje niż demograficzny, który znacząco wpływa na spowolnienie oświaty. Problem ze znalezieniem zatrudnienia w 2016 roku będą mieli zatem nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, pedagodzy czy nauczyciele przedszkoli. Liczba uczniów znacząco zmaleje, a to skutkuje likwidowaniem etatów nauczycielskich, a nawet – zamykaniem szkół.

Śląsk wyróżnia również spora ilość absolwentów szkół i uczelni ekonomicznych. Niestety, ekonomiści w obecnym roku to jeden z zawodów nadwyżkowych, tak samo jak specjaliści ochrony środowiska, pracownicy administracyjni i biurowi. W wypadku tych drugich zapotrzebowanie ma charakter bardziej sezonowy, np. urzędnik podatkowy.

Ostatnie dwie kategorie zawodowe, których nadwyżka w województwie śląskim spowoduje trudność w znalezieniu zatrudnienia to technicy informatycy – ze względu na zbyt niski poziom kwalifikacji oraz pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej

Na pytanie, czy znalezienie pracy na Śląsku w bieżącym roku będzie łatwiejsze niż dotychczas – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Według danych WUP w Katowicach, stopa bezrobocia na Śląsku pod koniec października wyniosła 8,1 proc. wobec 9,6 proc. w Polsce. Prognozowanie niektórych zawodów wygląda bardzo optymistycznie, w końcu pojawi się więcej miejsc pracy niż osób gotowych, by tę pracę podjąć. Jednak ilość dobrze przygotowanych absolwentów, czyhających na wolne miejsca jest wielu.

Zawody deficytowe i nadwyżkowe na Śląsku w latach 2007-2013
Create column charts
Agnieszka Pastor

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.