Klasyfikacja Złotego Buta. Robert Lewandowski daleko od podium. Haaland idzie jak burza

Czytaj dalej
Fot. PAP
Michał Perzanowski

Klasyfikacja Złotego Buta. Robert Lewandowski daleko od podium. Haaland idzie jak burza

Michał Perzanowski

W sezonie 2022/23 o Złotego Buta powinni rywalizować piłkarze strzelający ostatnio w Bundeslidze, ale grający już w innych rozgrywkach. Mowa o Erlingu Haalandzie i Robercie Lewandowskim. Norweg w Niemczech nie wygrał ani razu z Polakiem. Czy zmiana otoczenia mu w tym pomoże? Na ten moment ma dużą przewagę.

Klasyfikacja Złotego Buta bardzo często zmienia się na przestrzeni sezonu. Wiąże się to z grą systemem wiosna-jesień w niektórych ligach. Latem i wczesną jesienią liderami są więc zawodnicy z takich lig, jak norweska, szwedzka, białoruska, czy łotewska.

Obecnie w czołówce są m.in. Amahl Pellegrino z norweskiego Bodo/Glimt. Drużyna przegrywająca jeszcze w zeszłym roku z Legią Warszawa dotarła aż do ćwierćfinału Ligi Konferencji. W lidze z kolei jest wiceliderem. W osiągnięciu tego wyniku pomogły bramki Norwega. Ma on już ich na koncie 19. Współczynnik norweskiej ligi wynosi 1,5, a więc Pellegrino ma 28 punktów na swoim koncie.

Z mniej popularnych lig na podium utrzymuje się Alexander Jeremejeff, który w szwedzkim BK Hacken zdobył aż 20 bramek. Na nieszczęście 28-letniego napastnika złożył się fakt, że szwedzka liga jest jedną z najmniej prestiżowych. Toteż Jeremejeff zdobywa punkty z pojedynczym mnożnikiem.

Na tym etapie sezonu, kiedy w zagranicznych ligach dopiero zaczyna się granie, trudno było zazwyczaj znaleźć napastnika z Anglii lub Hiszpanii. Wyjątkiem jest Erling Haaland, który dostał się na podium po zaledwie sześciu meczach. Norweg strzelił w nich 10 goli i dzięki mnożnikowi 2 ma już 20 punktów w rankingu.

W czołówce nie znajdziemy już piłkarzy z największych lig Europy. Za pierwszą dziesiątką znaleźli się Kylian Mbappe i Neymar. Mają po siedem bramek, za które otrzymali 14 punktów.

Robert Lewandowski również ma dużą stratę do podium. Pięć strzelonych goli (10 pkt. na koncie) zapewnia mu na razie 48. pozycję w zestawieniu.

W ostatnich dwóch sezonach Złoty But był nagrodą przeznaczoną dla kapitana polskiej reprezentacji. Dokonywał tego kolejno: z 41 i 35 trafieniami na koncie.

Europejski Złoty But to coroczna piłkarska nagroda przyznawana dla najlepszego strzelca spośród wszystkich najwyższych europejskich lig zrzeszonych w UEFA. Nagroda ta przyznawana jest od sezonu 1967/68.

LIGA ANGIELSKA w GOL24

Więcej o LIDZE ANGIELSKIEJ - newsy, wyniki, terminarz, tabela

Michał Perzanowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.