Paulina Musialska

Kleszczowa: śmiertelny wypadek. Zginął pieszy

Kleszczowa: śmiertelny wypadek. Zginął pieszy
Paulina Musialska

W niedzielę, trzeci raz w ciągu miesiąca, doszło do potrącenia człowieka na drogach powiatu zawierciańskiego. Niedzielny wypadek zakończył się tragicznie. Pieszy nie przeżył zderzenia z audi. Mężczyzna nie miał odblasków. Był słabo widoczny.

Niedzielny wieczór był wyjątkowo pochmurny i zmrok zapadł szybko. Po godzinie 18.30 było już zupełnie ciemno. 42-letni mieszkaniec Kleszczowej wyszedł zza zarośli i bez rozglądania się, wszedł na jezdnię. Niestety, prosto pod koła nadjeżdżającego samochodu osobowego. Chociaż, akurat ten odcinek jest po zmroku oświetlony, to kierowca audi A4 nie miał szans na reakcję. Auto uderzyło w pieszego.

- Samochód uderzył w mężczyznę, który był ubrany w ciemną odzież. To utrudniło kierowcy szybkie zauważenie wchodzącego na jezdnię człowieka. Obrażenia 42-letniego mężczyzny okazały się zbyt poważne. Nie przeżył wypadku - mówi nadkom. Andrzej Świeboda, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.

Kierowca audi A4 był trzeźwy. Zostanie też sprawdzona trzeźwość ofiary wypadku.

W ostatnim miesiącu to już trzecie potrącenie na terenie powiatu zawierciańskiego. Do wszystkich doszło po zapadnięciu zmroku. Pod koniec września potrącony został rowerzysta, który w terenie niezabudowanym wymusił pierwszeństwo przed kierowcą volkswagena passata. W zeszłym tygodniu potrącony został pieszy w miejscowości Dzibice. W obu przypadkach mężczyźni byli ubrani w ciemnoszare lub czarne ubrania. Nie mieli elementów odblaskowych, chociaż w terenie niezabudowanym obowiązuje nakaz ich noszenia. Mandat za brak odblasku to minimum 50 złotych.

- Pieszy bez odblasków jest widoczny z odległości około 30 metrów. Człowieka, który nosi elementy odblaskowe widać z odległości 150 metrów. Oznacza to, że w takim przypadku kierowca samochodu ma znacznie więcej czasu na zareagowanie. To zwiększa nasze bezpieczeństwo jako pieszych - podkreśla nadkom. Andrzej Świeboda. - Piesi w zderzeniu z ciężkim samochodem są narażeni na duże obrażenia - dodaje.

W ubiegłym roku na terenie powiatu zawierciańskiego doszło do 22 wypadków z udziałem pieszych. Dwie osoby zginęły. Podobnie było w 2016 roku: 29 takich wypadków i dwie ofiary śmiertelne.

Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.