Kłobuck: Bramka dekontaminacyjna w szpitalu będzie służyć ratownikom i lekarzom

Czytaj dalej
Fot. UM w Częstochowie
Bartłomiej Romanek

Kłobuck: Bramka dekontaminacyjna w szpitalu będzie służyć ratownikom i lekarzom

Bartłomiej Romanek

Kłobuckie starostwo powiatowe zdecydowało się zakupić specjalną bramkę dekontaminacyjną, opracowaną przez naukowców i absolwentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej we współpracy z firmą WAAM.

Bramka będzie kosztować ponad 30 tysięcy złotych. Zostanie zamontowana w takim miejscu, żeby mogli z niej korzystać zarówno ratownicy medyczni, jak i lekarze pracujący w szpitalu – mówi Henryk Kiepura, starosta kłobucki.

Starostwo powiatowe w Kłobucku już od lutego przygotowywało się do walki z epidemią koronawirusa. Wtedy odbyło się pierwsze posiedzenie sztabu kryzysowego. Efekty widać, bo nikt z personelu medycznego na razie nie narzeka na brak sprzętu. – Sprzęt ochronny mamy zabezpieczony na dwa tygodnie do przodu – mówi Henryk Kiepura, starosta kłobucki.

Powiat planuje kolejne zakupy związane z epidemią koronawirusa. Najprawdopodobniej już za tydzień, 27 kwietnia, w kłobuckim szpitalu pojawi się specjalna bramka dekontaminacyjna.

Projekt jest autorstwa naukowców i absolwentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, którzy we współpracy z firmą WAAM postanowili pomóc medykom borykającym się z bezpiecznym zdejmowaniem kombinezonów po kontakcie z zakażonymi patogenem. Młodzi inżynierowie potrzebowali dwóch tygodni na jego stworzenie.

– Osoby wchodzą do bramki na minutę i w tym czasie ich kombinezony są spryskiwane, aby usunąć bakterie i wirusy. W naszym szpitalu jest już tzw. „oddział brudny” przeznaczony do opieki nad osobami zakażonymi koronawirusem. Bramka zostanie zamontowana w takim miejscu, aby mogli przez nią przejść lekarze opuszczający oddział, a także ratownicy wracający z interwencji - mówi Henryk Kiepura. – Bramka według danych przedstawianych przez Politechnikę Śląską usuwa ponad 90 proc. patogenu, dzięki czemu personel będzie jeszcze lepiej zabezpieczony.

W Kłobucku bramka dekontaminacyjna ma być zamontowana już 27 kwietnia. Starostwo zakupi również generatory ozonu, które mają dotrzeć w najbliższych dniach. Będą one służyć do dezynfekcji pomieszczeń w szpitalu, a także karetek pogotowia ratunkowego. Od 6 kwietnia po powiecie jeździ również specjalny „wymazobus”.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.