Kłobuck: Bramka dekontaminacyjna w szpitalu będzie służyć ratownikom i lekarzom

Czytaj dalej
Fot. UM w Częstochowie
Bartłomiej Romanek

Kłobuck: Bramka dekontaminacyjna w szpitalu będzie służyć ratownikom i lekarzom

Bartłomiej Romanek

Kłobuckie starostwo powiatowe zdecydowało się zakupić specjalną bramkę dekontaminacyjną, opracowaną przez naukowców i absolwentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej we współpracy z firmą WAAM.

Bramka będzie kosztować ponad 30 tysięcy złotych. Zostanie zamontowana w takim miejscu, żeby mogli z niej korzystać zarówno ratownicy medyczni, jak i lekarze pracujący w szpitalu – mówi Henryk Kiepura, starosta kłobucki.

Starostwo powiatowe w Kłobucku już od lutego przygotowywało się do walki z epidemią koronawirusa. Wtedy odbyło się pierwsze posiedzenie sztabu kryzysowego. Efekty widać, bo nikt z personelu medycznego na razie nie narzeka na brak sprzętu. – Sprzęt ochronny mamy zabezpieczony na dwa tygodnie do przodu – mówi Henryk Kiepura, starosta kłobucki.

Powiat planuje kolejne zakupy związane z epidemią koronawirusa. Najprawdopodobniej już za tydzień, 27 kwietnia, w kłobuckim szpitalu pojawi się specjalna bramka dekontaminacyjna.

Projekt jest autorstwa naukowców i absolwentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, którzy we współpracy z firmą WAAM postanowili pomóc medykom borykającym się z bezpiecznym zdejmowaniem kombinezonów po kontakcie z zakażonymi patogenem. Młodzi inżynierowie potrzebowali dwóch tygodni na jego stworzenie.

– Osoby wchodzą do bramki na minutę i w tym czasie ich kombinezony są spryskiwane, aby usunąć bakterie i wirusy. W naszym szpitalu jest już tzw. „oddział brudny” przeznaczony do opieki nad osobami zakażonymi koronawirusem. Bramka zostanie zamontowana w takim miejscu, aby mogli przez nią przejść lekarze opuszczający oddział, a także ratownicy wracający z interwencji - mówi Henryk Kiepura. – Bramka według danych przedstawianych przez Politechnikę Śląską usuwa ponad 90 proc. patogenu, dzięki czemu personel będzie jeszcze lepiej zabezpieczony.

W Kłobucku bramka dekontaminacyjna ma być zamontowana już 27 kwietnia. Starostwo zakupi również generatory ozonu, które mają dotrzeć w najbliższych dniach. Będą one służyć do dezynfekcji pomieszczeń w szpitalu, a także karetek pogotowia ratunkowego. Od 6 kwietnia po powiecie jeździ również specjalny „wymazobus”.

Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.