Kłopotliwa segregacja, czyli co zrobić z odpadami nieopisanymi w ulotce

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski/archiwum
Marta Mikołajska

Kłopotliwa segregacja, czyli co zrobić z odpadami nieopisanymi w ulotce

Marta Mikołajska

- Od nowego roku segregujemy śmieci „po nowemu”. Problem w tym, że ulotki z informacją, gdzie wrzucać jaki odpad, nie wyjaśniają wszystkiego. Jakiś czas temu zbiła mi się szklana półeczka w łazience. Ale do pojemnika ze szkłem wrzucić nie mogę – opowiada nasz Czytelnik, który zgłosił się do nas z prośbą o interwencję w tej sprawie.

Takich „kłopotliwych” odpadów jest znacznie więcej. Do najczęściej zgłaszanych należą np. zużyte chusteczki i ręczniki papierowe, przeterminowane, niedojedzone resztki pokarmów, elementy zastawy stołowej, przeterminowane kosmetyki, prezerwatywy, niedopałki papierosów czy zabrudzony tłuszczem plastik.

Na ile pytań odpowiesz prawidłowo?
[promo]1323;1;[/promo]

- My naprawdę chcielibyśmy dbać o ekologię i segregować. Ale co zrobić, kiedy nawet nie wiemy, jak? - zastanawia się bydgoszczanin.

Pomoże wyszukiwarka

Z pytaniem o to, jak mieszkańcy mogą sobie radzić z tego typu odpadami, zwróciliśmy się do Marty Stachowiak, rzeczniczki prezydenta Bydgoszczy. Jak mówi, wszystkie wymienione wyżej artykuły należy wrzucać do pojemników na zmieszane odpady komunalne.

- Podobnie postąpimy np. z żarówkami innego typu niż żarnikowe - z wyjątkiem tych energooszczędnych zawierających rtęć. Te zbierane są oddzielnie w sklepach sprzedających oświetlenie lub PSZOK-ach – wyjaśnia Marta Stachowiak. W przypadku żywności, wyjątkiem są także niedojedzone resztki roślinne, np. ogryzki po jabłkach, które powinny trafić do pojemnika brązowego na bioodpady.

Jak dodaje rzeczniczka, swoje wątpliwości co do tego, jak potraktować dany odpad, można rozwiać, wpisując jego nazwę w wyszukiwarkę, dostępną na stronie internetowej: http://www.czystabydgoszcz.pl/odpady-komunalne/rady-na-odpady/sprawdz-wyrzucic-odpad/.

Kłopotliwe strzykawki

Jakiś czas temu informowaliśmy o problemie z „odpadami medycznymi” (oficjalnie odpady medyczne wytwarzane są wyłącznie przez osoby związane z medycyną – lekarzy, ratowników czy pielęgniarki – podczas udzielanych przez nich świadczeń zdrowotnych - dop. aut.) wytwarzanymi samodzielnie w gospodarstwach domowych: strzykawek, igieł, opatrunków itp. Jak informował wtedy Ratusz, kwestia ta miała stanowić przedmiot projektu zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z tym projektem, takie odpady miały być zbierane od mieszkańców w punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Jak informuje Marta Stachowiak, te odpady powinny trafić do szarego pojemnika na zmieszane odpady komunalne. Dodatkowo, z informacji, które podaje nam wyszukiwarka, wynika, że wyrzucić tam możemy również zużyte strzykawki. W tym przypadku igła powinna być zabezpieczona.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie wyjaśnia jednak, w jaki sposób należy to zrobić.
- Ważne jest, by przed wyrzuceniem „odpady medyczne” zabezpieczyć w taki sposób, aby nie narażać na niebezpieczeństwo, np. ukłucia, pracowników odbierających te odpady – wyjaśnia Marta Stachowiak.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.