Monika Krężel

Klub ekologiczny 4H, czyli młodzież stawia na ekologię

Klub ekologiczny 4H z Dąbrowy Górniczej działa wyjątkowo prężnie. Na zdjęciu jego założycielki: Anna Piwowar, Małgorzata Czapla i Ewa Mazurek Fot. Fot. mat. prasowe Klub ekologiczny 4H z Dąbrowy Górniczej działa wyjątkowo prężnie. Na zdjęciu jego założycielki: Anna Piwowar, Małgorzata Czapla i Ewa Mazurek
Monika Krężel

Klub ekologiczny 4H z Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej obchodzi w tym roku 20-lecie działalności. Ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów, realizuje projekty ekologiczne i charytatywne, promuje postawy proekologiczne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Działania członków klubu poskutkowały wieloma nagrodami z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Nazwa klubu pochodzi od 4 angielskich słów: HEAD – głowa pełna pomysłów, HANDS – ręce gotowe do pracy, HEART – serce wrażliwe na potrzeby innych, HEALTH – działanie zgodne z naturą.
Klub to dzieło trzech nauczycielek Zespołu Szkół Sportowych: Małgorzaty Czapli, Anny Piwowar i Ewy Mazurek.
- Jest to dobrowolna organizacja, w której młodzież sama tworzy projekty pracy metodą „burzy mózgów”, decyduje też o rodzaju zajęć, w których chce uczestniczyć. Porusza najważniejsze problemy ochrony środowiska naturalnego i wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Symbolem klubu jest czterolistna koniczyna, a głównym hasłem „Uczyć się działając” – opowiadają nauczycielki.

Różnorodne zadania, akcje i konkursy ekologiczne już po pierwszym roku zaowocowały nagrodą, którą przyznała Fundacja Ekologiczna Zielona Liga z Katowic, było to I miejsce w wojewódzkim konkursie na najlepiej działające koło ekologiczne.
Jakie projekty realizowali dąbrowscy uczniowie? Było ich mnóstwo.
Pierwszy projekt edukacji ekologicznej miał tytuł „Segregujesz – świat ratujesz”, który powstał wraz z pilotażowym programem Urzędu Miejskiego Dąbrowy Górniczej, a dotyczył selektywnej zbiórki odpadów. Kolejny projekt „Kropla wody – sercem Ziemi” promował oszczędzanie wody pitnej. Trzeci - „Segregujesz – nie marnujesz” powrócił do tematyki segregowania odpadów w naszych domach. Młodzież przygotowała akcje edukacyjne i reklamowe, członkowie klubu przeprowadzili osiedlowe happeningi i rozpoczęli systematyczne zbiórki makulatury, baterii oraz segregację opakować na szkolnych korytarzach.

W 2007 roku klub 4H przystąpił do ogólnopolskiej akcji Klubu Ekologicznego „Gaja” – „Zaadoptuj rzekę”. Obejmowała ona współpracę z będzińskim Urzędem Miejskim, który rozpoczął projekt rewitalizacji Czarnej Przemszy. Piąty projekt znów związany był ze zbiórką odpadów, ale tym razem postawiono na elektroodpady.
- Na bazie tych doświadczeń zaproponowaliśmy uczniom i nauczycielom dąbrowskich szkół udział w miejskiej kampanii edukacyjnej „Poznaj rady na elektroodpady”. Wspólna akcja 12 dąbrowskich placówek i Alby MPGK przyniosła prawie 4 tysiące kg elektroodpadów – wyliczają nauczycielki.

Dąbrowski klub zdobywał czterokrotnie tytuł Promotora Ekologii w Narodowym Konkursie Ekologicznym „Przyjaźni Środowisku”. Uzyskanie nagrody pieniężnej za pierwszy tytuł Promotora Ekologii w 2003 r skutkowało otrzymaniem aż 38 tys. zł od NFOŚiGW oraz10 tys. zł od WFOŚiGW (zbudowano wtedy pracownię ekologiczną od podstaw i wyposażono ją m.in. w sprzęt audiowizualny, multimedialny). Kolejne tytuły przyniosły dożywotni tytuł Mecenasa Ekologii.

Zespół Szkół Sportowych w 2007 r. otrzymał dożywotni tytuł Mecenasa Ekologii w Narodowym Konkursie Ekologicznym. Ma tytuł Międzynarodowego Mistrza Ekologii, Krajowego Mistrza Ekologii. Za akcje edukacyjne i zbiórki odpadów w szkole i w mieście uzyskał tytuł Ambasadora Recyklingu (Fundacja Silesia).

W wojewódzkim konkursie „Na najlepiej prowadzoną edukację dla zrównoważonego rozwoju w placówkach oświatowych woj. śląskiego” organizowanym przez WFOŚiGW, Fundację Silesia i Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach klub 4H uzyskał trzykrotnie nagrodę główną (2003, 2005, 2008) i wiele wyróżnień. Za akcje edukacyjne i zbiórki odpadów w szkole i w mieście uzyskał tytuł Ambasadora Recyklingu od Fundacji Silesia.

Klub był także laureatem konkursu ekologicznego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach „EkoAktywni 2008” i „EkoAktywni 2010” uzyskując dalsze fundusze na modernizację pracowni ekologicznej. Po wieloletnim współorganizowaniu Święta Drzewa w mieście uzyskał tytuł Laureata Ogólnopolskiego Konkursu Klubu Gaja „Zaczarowane Drzewo” za najciekawsze formy propagowania wiedzy na temat zmian klimatycznych i ochrony lasów.

- Posiadając tytuł Mecenasa Ekologii czy Lidera Edukacji Ekologicznej czuliśmy się zobligowani do organizacji akcji i imprez środowiskowych szerzących wiedzę oraz dobre nawyki wśród młodzieży oraz dorosłych. Tych akcji było naprawdę mnóstwo, ale nie zrobiłybyśmy tego same – mówią nauczycielki. – Udało się to dzięki pomocy naszej młodzieży i dyrekcji szkoły, współpracy z Urzędem Miejskim, a szczególnie Wydziałem Ochrony Środowiska, poznanych fundacji i klubów ekologicznych. Plany na przyszłość? Dalej naszym celem będzie realizacja projektów edukacji ekologicznej, dotyczących ochrony wód, selektywnej zbiórki odpadów, zbiórki odpadów niebezpiecznych, ale także działalność charytatywna, jak współpraca z mieszkańcami i pracownikami dąbrowskiego Domu Pomocy społecznej. Mamy mnóstwo pomysłów na kolejne lata.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.