Monika Krężel

Klub ekologiczny 4H, czyli młodzież stawia na ekologię

Klub ekologiczny 4H z Dąbrowy Górniczej działa wyjątkowo prężnie. Na zdjęciu jego założycielki: Anna Piwowar, Małgorzata Czapla i Ewa Mazurek Fot. Fot. mat. prasowe Klub ekologiczny 4H z Dąbrowy Górniczej działa wyjątkowo prężnie. Na zdjęciu jego założycielki: Anna Piwowar, Małgorzata Czapla i Ewa Mazurek
Monika Krężel

Klub ekologiczny 4H z Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej obchodzi w tym roku 20-lecie działalności. Ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów, realizuje projekty ekologiczne i charytatywne, promuje postawy proekologiczne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Działania członków klubu poskutkowały wieloma nagrodami z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Nazwa klubu pochodzi od 4 angielskich słów: HEAD – głowa pełna pomysłów, HANDS – ręce gotowe do pracy, HEART – serce wrażliwe na potrzeby innych, HEALTH – działanie zgodne z naturą.
Klub to dzieło trzech nauczycielek Zespołu Szkół Sportowych: Małgorzaty Czapli, Anny Piwowar i Ewy Mazurek.
- Jest to dobrowolna organizacja, w której młodzież sama tworzy projekty pracy metodą „burzy mózgów”, decyduje też o rodzaju zajęć, w których chce uczestniczyć. Porusza najważniejsze problemy ochrony środowiska naturalnego i wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Symbolem klubu jest czterolistna koniczyna, a głównym hasłem „Uczyć się działając” – opowiadają nauczycielki.

Różnorodne zadania, akcje i konkursy ekologiczne już po pierwszym roku zaowocowały nagrodą, którą przyznała Fundacja Ekologiczna Zielona Liga z Katowic, było to I miejsce w wojewódzkim konkursie na najlepiej działające koło ekologiczne.
Jakie projekty realizowali dąbrowscy uczniowie? Było ich mnóstwo.
Pierwszy projekt edukacji ekologicznej miał tytuł „Segregujesz – świat ratujesz”, który powstał wraz z pilotażowym programem Urzędu Miejskiego Dąbrowy Górniczej, a dotyczył selektywnej zbiórki odpadów. Kolejny projekt „Kropla wody – sercem Ziemi” promował oszczędzanie wody pitnej. Trzeci - „Segregujesz – nie marnujesz” powrócił do tematyki segregowania odpadów w naszych domach. Młodzież przygotowała akcje edukacyjne i reklamowe, członkowie klubu przeprowadzili osiedlowe happeningi i rozpoczęli systematyczne zbiórki makulatury, baterii oraz segregację opakować na szkolnych korytarzach.

W 2007 roku klub 4H przystąpił do ogólnopolskiej akcji Klubu Ekologicznego „Gaja” – „Zaadoptuj rzekę”. Obejmowała ona współpracę z będzińskim Urzędem Miejskim, który rozpoczął projekt rewitalizacji Czarnej Przemszy. Piąty projekt znów związany był ze zbiórką odpadów, ale tym razem postawiono na elektroodpady.
- Na bazie tych doświadczeń zaproponowaliśmy uczniom i nauczycielom dąbrowskich szkół udział w miejskiej kampanii edukacyjnej „Poznaj rady na elektroodpady”. Wspólna akcja 12 dąbrowskich placówek i Alby MPGK przyniosła prawie 4 tysiące kg elektroodpadów – wyliczają nauczycielki.

Dąbrowski klub zdobywał czterokrotnie tytuł Promotora Ekologii w Narodowym Konkursie Ekologicznym „Przyjaźni Środowisku”. Uzyskanie nagrody pieniężnej za pierwszy tytuł Promotora Ekologii w 2003 r skutkowało otrzymaniem aż 38 tys. zł od NFOŚiGW oraz10 tys. zł od WFOŚiGW (zbudowano wtedy pracownię ekologiczną od podstaw i wyposażono ją m.in. w sprzęt audiowizualny, multimedialny). Kolejne tytuły przyniosły dożywotni tytuł Mecenasa Ekologii.

Zespół Szkół Sportowych w 2007 r. otrzymał dożywotni tytuł Mecenasa Ekologii w Narodowym Konkursie Ekologicznym. Ma tytuł Międzynarodowego Mistrza Ekologii, Krajowego Mistrza Ekologii. Za akcje edukacyjne i zbiórki odpadów w szkole i w mieście uzyskał tytuł Ambasadora Recyklingu (Fundacja Silesia).

W wojewódzkim konkursie „Na najlepiej prowadzoną edukację dla zrównoważonego rozwoju w placówkach oświatowych woj. śląskiego” organizowanym przez WFOŚiGW, Fundację Silesia i Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach klub 4H uzyskał trzykrotnie nagrodę główną (2003, 2005, 2008) i wiele wyróżnień. Za akcje edukacyjne i zbiórki odpadów w szkole i w mieście uzyskał tytuł Ambasadora Recyklingu od Fundacji Silesia.

Klub był także laureatem konkursu ekologicznego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach „EkoAktywni 2008” i „EkoAktywni 2010” uzyskując dalsze fundusze na modernizację pracowni ekologicznej. Po wieloletnim współorganizowaniu Święta Drzewa w mieście uzyskał tytuł Laureata Ogólnopolskiego Konkursu Klubu Gaja „Zaczarowane Drzewo” za najciekawsze formy propagowania wiedzy na temat zmian klimatycznych i ochrony lasów.

- Posiadając tytuł Mecenasa Ekologii czy Lidera Edukacji Ekologicznej czuliśmy się zobligowani do organizacji akcji i imprez środowiskowych szerzących wiedzę oraz dobre nawyki wśród młodzieży oraz dorosłych. Tych akcji było naprawdę mnóstwo, ale nie zrobiłybyśmy tego same – mówią nauczycielki. – Udało się to dzięki pomocy naszej młodzieży i dyrekcji szkoły, współpracy z Urzędem Miejskim, a szczególnie Wydziałem Ochrony Środowiska, poznanych fundacji i klubów ekologicznych. Plany na przyszłość? Dalej naszym celem będzie realizacja projektów edukacji ekologicznej, dotyczących ochrony wód, selektywnej zbiórki odpadów, zbiórki odpadów niebezpiecznych, ale także działalność charytatywna, jak współpraca z mieszkańcami i pracownikami dąbrowskiego Domu Pomocy społecznej. Mamy mnóstwo pomysłów na kolejne lata.

Monika Krężel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.