Kobiety w czasie pandemii zaniedbały badania piersi. A profilaktyka może uratować życie

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz / Polska Press
Mateusz Majnusz

Kobiety w czasie pandemii zaniedbały badania piersi. A profilaktyka może uratować życie

Mateusz Majnusz

Regularne badania to mniejsze ryzyko zaawansowanego raka piersi i szansa na wyleczenie. Niestety, w trakcie pandemii wiele kobiet zaniedbało profilaktykę. Jest szansa, aby to zmienić. W Opolu odbędzie się dwudniowa konferencja, która ma zachęcić opolanki do badań mammograficznych.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu, a chore na raka piersi stanowią 36 procent kobiet żyjących z nowotworami. Dane pokazują, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

Opolanki coraz rzadziej zgłaszają się na badania

W porównaniu do 2019 roku poradnia w Opolskim Centrum Onkologii obsłużyła o ponad 7500 mniej pacjentów. Niepokojące są także statystyki związane z profilaktyką zdrowotną. Wykonano o 25 proc. mniej badań mammografii oraz o 35 proc. badań przesiewowych, które są kluczowe do szybkiego wykrycia i rozpoczęcia leczenia. W 2020 roku na oddziale chirurgii piersi wykonano o 27 proc. mniej zabiegów w porównaniu do 2019 roku.

- Oznacza to, że nie pomogliśmy prawie stu kobietom, które na pewno taki problem miały, ale nie zdecydowały się przyjść od razu. Co jednak najbardziej smutne, wkrótce się z nimi jednak na pewno spotkamy. Przyjdą do nas za parę miesięcy, ale ich stan będzie już znacznie poważniejszy - mówi Marek Staszewski, dyrektor opolskiej onkologii.

Skutki tych decyzji najbardziej zauważalne są w diagnostyce obrazowej wielkości guza. W poprzednich latach dzięki skutecznej profilaktyce doprowadzono do sytuacji, w której pacjenci zgłaszali się bardzo wcześnie, a guzy były wielkości kilkunastu milimetrów. Dzisiaj są to już przypadki guzów kilkucentymetrowych.

- Wielu pacjentom nie będziemy mogli pomóc, bo już będzie za późno, a niektórym jedynie będziemy mogli pomóc paliatywnie, czyli w spokojnym przeżyciu do śmierci - podkreśla Staszewski.

Profilaktyka nigdy nie była tak ważna jak teraz

Żeby zachęcić kobiety do regularnych badań odbędzie się w Opolu dwudniowe wydarzenie, które skupione będzie na zwiększanie wiedzy opolanek na temat czujności onkologicznej w zakresie raka piersi, dostępu do darmowego pakietu zdrowotnego oraz psychofizycznego wsparcia i rehabilitacji pacjentek po przebytej chorobie.

Konferencja „Różowe Opole” rozpocznie się w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego w środę, 20 października o godz. 16:30 i potrwa trzy godziny. Wydarzenie kontynuowane będzie także w czwartek w tych samych godzinach.

Z tej okazji na placu Kopernika będzie okazja do darmowego badania w mammobusie, w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi.

Mateusz Majnusz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.