Materiał partnera

Kobiety w IT? To czas nieustraszonych bojowniczek

Kobiety w IT? To czas nieustraszonych bojowniczek
Materiał partnera

Są zawody bardzo silnie sfeminizowane, są takie, w których zdecydowanie dominują mężczyźni. Branża IT to obszar wciąż rzadko wybierany przez kobiety, które jednak codziennie udowadniają, że mają wszelkie predyspozycje i kompetencje by być ekspertami z zakresu technologii informatycznych, sieci komputerowych, ale także transportu czy logistyki.

Kobieta jako inżynier jest niezawodna

Przedstawicie zawodów inżynierskich, pytani o najważniejsze cechy charakteru predysponujące do pracy w danej branży, najczęściej wymieniają dokładność, sumienność, innowacyjność, umiejętność identyfikowania problemów i znajdowania rozwiązań. Jednak charakter pracy „speców od IT” zmienił się, i dziś oprócz technicznej wiedzy i analitycznego myślenia niezbędna jest także kreatywność i komunikatywność. Szczególnie ta ostatnia cecha przydatna jest, aby w pełni zrozumieć potrzeby klientów w odniesieniu do zamawianego produktu czy usługi. W branży technologicznej przydaje się także dobra organizacja pracy, umiejętność planowania, wielozadaniowość i podzielność uwagi – a wiec cechy, które często przypisywane są właśnie kobietom. Decyzje kobiet zwykle są doskonale przemyślane, a pomysły kilkukrotnie sprawdzane. Dlatego kobieta jako inżynier jest niezawodna. Dlaczego więc świat inżynierów wciąż wydaje się kobietom mało przystępny?

Kobiety w IT? To czas nieustraszonych bojowniczek

Codzienność się zmienia

Główną blokadą okazują się stereotypy i uprzedzenia. Kobiety są przekonane, że nie poradzą sobie z w „męskim” świecie, że nie będą równie sprawnymi pracownikami co ich koledzy, a nauka przedmiotów technicznych będzie im przychodziła z trudem. Od dzieciństwa dziewczynki przyzwyczaja się do przyszłej roli matki i gospodyni oraz pracy w zawodach ogólnie mówiąc „humanistycznych”. Podczas gdy chłopcy kopią piłkę, grają w gry komputerowe lub majsterkują dziewczynki chodzą na balet, bawią się w dom lub lekarza, pomagają w pracach kuchennych. Nasza codzienność zmieniła się jednak na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, a podział ról życiowych i zawodowych nie jest już tak oczywisty. Biorąc pod uwagę możliwości i perspektywy, jakie daje praca w branżach technicznych, rodzice i szkoła powinny wspierać rozwój umiejętności technicznych wśród dziewcząt i nie sugerować, że fizyka czy chemia to „trudne przedmioty” – zbyt trudne dla kobiet.

Wsparcie przede wszystkim

Naturalne predyspozycje kobiet do pracy w branży IT czy zawodach technicznych wspierane są m.in. w Akademii WSB, która aktywnie zachęca kandydatki na studia do kształcenia w ramach kierunków inżynierskich (m.in.: Informatyka, Logistyka i Transport) w takich obszarach, jak: jakość, bezpieczeństwo i higiena pracy, logistyka, transport i spedycja, inżynieria ruchu, aplikacje mobilne czy sieci komputerowe. Studiowanie kierunków inżynierskich daje bardzo dobry start, niezależność ekonomiczną, a także większą szansę na znalezienie pracy (dobrze płatnej) w zawodzie. Według rankingów to właśnie absolwenci kierunków technicznych są najbardziej pożądani na rynku pracy. Nic dziwnego zatem, że blisko jedna trzecia kobiet to studentki studiów inżynierskich Akademii WSB.

Międzynarodowe projekty szansą dla kobiet

Akademia WSB umożliwia studentkom zdobycie inżynierskich kompetencji poprzez uczestnictwo w ciekawych projektach naukowo-badawczych. Jednym z nich jest realizowany od 2017 międzynarodowy projekt pn. „A Knowledge Alliance between HEIs, Makers and Manufacturers to boost Open Design & Manufacturing in Europe - OD&M” w ramach program Erasmus + Knowledge Alliances. Przy realizacji projektu uczelnia współpracuje z jednostkami naukowymi z Włoch, Hiszpanii, Anglii, Holandii oraz Chin. Projekt opiera się na idei współpracy uczelni z Fab lab’ami, czyli miejscami fabrykacji i kreatywnego myślenia, projektowania, inżynierii, wytwarzania i edukacji. W ramach realizacji projektu 29 studentów uczestniczyło w innowacyjnym programie szkoleniowym, który miał na celu zdobycie lub rozwinięcie posiadanych kompetencji technicznych oraz wskazanie alternatywnej drogi rozwoju zawodowego.
W ramach projektu studenci realizowali m.in. tzw. Inteligentne ubrania, które jeszcze do niedawna należały do sfery fantastyki. Obecnie zaczynają wkraczać do świata masowych odbiorców. Koszulki monitorujące parametry życiowe, buty dające wskazówki jak biegać, inteligentne zegarki to nadal ekskluzywne gadżety, które kupują głównie sportowcy i miłośnicy nowoczesnych technologii. Te inteligentne ubrania można jednak przekształcić w narzędzie rozwiązujące problemy mieszkańców współczesnych miast. Nad tym problemem pracowali studenci Akademii WSB, przez 6 miesięcy uczestnicząc w zajęciach z robotyki, kodowania, szycia i lutowania, aby w ostatnim etapie stworzyć prototypy inteligentnych części garderoby, będące odpowiedzią na konkretne zagrożenia występujące w środowisku miejskim, reagujące i alarmujące najbliższych oraz społeczeństwo w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. Prototypy różnych części garderoby powstały przy wykorzystaniu powszechnie dostępnych mikroprocesorów, czujników oraz tekstyliów. Sukces studentów zaowocował współpracą z przedstawicielami sfery biznesu. Jak przyznają same uczestniczki programu, studentki kierunku Zarządzanie – wcześniej nawet przez chwilę nie myślały że informatycy mogą robić takie ciekawe rzeczy, a kodowanie, które znały głównie z filmów o hakerach, wcale nie jest takie trudne.

Nieustraszone wojowniczki

Nikt jednak nie mówi, że będzie łatwo. Udział w pilotażowym projekcie rozpoczęło 29 uczestników studiujących na Akademii WSB Informatykę, Zarządzanie i Stosunki Międzynarodowe. W tej grupie znalazło się dziewiętnastu mężczyzn i dziesięć kobiet. Nad finalnymi prototypami pracowało już tylko dwunastu najwytrwalszych, z czego dokładnie połowę finałowej dwunastki stanowiły Panie. Wrodzona zawziętość, chęć rozwoju i samorealizacji kobiet sprawia, że są one idealnymi kandydatkami na inżynierów, wynalazców i naukowców. Bo każda kobieta ma w sobie nieustraszonego wojownika!!!

Powrót na stronę główną

Materiał partnera

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.