Kochają wiedzę i odrobinę szaleństwa

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Katarzyna Kapusta

Kochają wiedzę i odrobinę szaleństwa

Katarzyna Kapusta

Studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku to niezwykle pogodni ludzie, a także bardzo pilni. Teraz mają dodatkowy powód do dumy. Studiują w murach najsympatyczniejszego UTW w woj. śląskim.

Zdaniem Czytelników i Inter-nautów „Dziennika Zachodniego”, Będziński Uniwersytet Trzeciego Wieku przoduje w całym regionie. Uniwersytet oraz jego seniorzy zajęli pierwsze miejsce w naszym plebiscycie na Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku w województwie śląskim. Będziński uniwersytet powstał... z niczego. W mieście nie ma żadnej uczelni wyższej, nie ma bazy lokalowej, która byłaby przystosowana do tego, żeby pomieścić 200 osób na wykładzie. Na to też znaleziono sposób. Studenci spotykają się na wykładach w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego. I za każdym razem sala jest wypełniona po brzegi.

To tu po latach spotkały się koleżanki z pracy w „Chełmku”

W Będzińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku po latach spotkało się sporo pań, które kiedyś pracowały w „Chełmku”, czyli Południowych Zakładach Przemysłu Skórzanego „Chełmek”, które w Będzinie miały zakład obuwia. - Odnawiamy tu stare znajomości. Naprawdę dzięki temu uniwersytetowi życie po pięćdziesiątce jest dużo weselsze - mówią jednym głosem studenci-seniorzy.

Kim są studenci z Będzina? Przedstawiamy Państwu sylwetki przedstawicieli UTW, którzy wzięli udział w Forum Seniora, imprezie organizowanej w środę przez „Dziennik Zachodni” i Śląskie Pozytywna Energia.

Krystyna Kozakowska to kronikarz BUTW, były pracownik PKS i urzędu pracy. Jest wielką miłośniczką poezji, jak sama mówi, zajęcia na BUTW bardzo ją otworzyły i odważyła się publikować swoje wiersze. Bardzo lubi spędzać czas w ogrodzie, kocha zielarstwo i podróże. Uczęszcza na trening pamięci. Ma 71 lat. Teresa Zander - były pracownik firmy Tauron, uwielbia podróże, interesuje się psychologią, dużo czasu spędza na działce, chodzi po górach. Uczęszcza na trening pamięci, fitness, zajęcia z szalonego tańca latino solo, artewarsztaty, warsztaty psychologiczne i język angielski. Ma 67 lat.

Leokadia Krampus ma 63 lata. Była księgowa, bardzo dużo podróżuje, lubi łamigłówki. Uczęszcza na trening pamięci, fitness, latino solo, język niemiecki i artewarsztaty. Lucyna Krzemińska to była księgowa, interesuje się turystyką górską, bardzo dużo czyta, głównie biografie; uczęszcza na trening pamięci, fitness, latino solo, warsztaty moda i uroda; ma 70 lat. Małgorzata Kula - była recepcjonistka w hotelu przy Stadionie Śląskim, interesuje się tańcem, śpiewem i dobrą zabawą, jest bardzo towarzyska, uwielbia kuligi, uczęszcza na trening pamięci, lubi śpiew, interesuje się modą, ćwiczy fitness i latino solo; ma 65 lat. Bronisława Szałkowska - była suwnicowa; interesuje się tańcem, fitnessem, często korzysta z siłowni pod chmurką, fanka nordic walkingu; uczęszcza na trening pamięci, fitness, latino solo oraz modę i urodę; ma 64 lata. Albin Dziuk, zastępca przewodniczącego Rady Studenckiej. Jego największą pasją jest pomaganie innym, wielki społecznik, lubi przebywać wśród ludzi. Bardzo lubi komputery, nie opuścił bodaj żadnego wykładu otwartego. Budowniczy osiedla Syberka w Będzinie. Ma 70 lat.

Bożena Filipowska, członek Rady Studenckiej, pełni funkcję skarbnika. Pracowała w Muzeum Zagłębia w Będzinie, wielbicielka Facebooka, podróży, tańca. Uczęszcza na zajęcia z treningu pamięci, fitnessu, latino solo, mody i urody. Ma 64 lata. Magdalena Tokarczyk, pracowała w poligrafii; dużo podróżuje, lubi rozwiązywać krzyżówki. Uczęszcza na trening pamięci, modę i urodę. Ma 58 lat. Barbara Rutkowska-Trzcionka, od początku istnienia BUTW przewodnicząca Rady Studenckiej. Była pracownikiem Domu Pomocy Społecznej, Zakładów Włókienniczych. Urodzona liderka, świetna, charyzmatyczna organizatorka. Interesuje się teatrem, śpiewem, uczęszcza na śpiew, warsztaty teatralne, modę i urodę. Ma 60 lat.

Zenona Góra, były pracownik firmy Tauron. Interesuje się psychologią, teatrem, operą, bardzo dużo podróżuje, razem z mężem udzielają się w lokalnym PTTK, lubi turystykę górską. Uczęszcza na trening pamięci, warsztaty psychologiczne, artewarsztaty, język niemiecki, język angielski. Ma 63 lata. Elżbieta Grzelec, była właścicielka stołówki, dużo czasu poświęca rodzinie, lubi zabawę, jest bardzo towarzyska, bardzo lubi również posłuchać dobrych wykładów.

Odczarowują życie dojrzałe, wzajemnie się mobilizują

- W domu nie mamy czego szukać, cztery ściany. A tu widzisz drugiego człowieka, pośmiejesz się. Zauważasz jego zmiany nastroju - mówi Barbara Trzcionka, przewodnicząca rady studentów. - Studenci odczarowali mi życie po pięćdziesiątce. Czerpię od nich niesamowitą energię. Mam ze studentami dokładnie pięć godzin treningu pamięci z grupami po 25 osób i to daje mi ogromnego kopa - podsumowuje Magdalena Szulc, koordynatorka Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Będziński Uniwersytet Trzeciego Wieku działa pod nadzorem MOPS.
Przedstawiciele BUTW, w środę, podczas II Forum Seniora organizowanego przez DZ wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, odebrali nagrodę dla najsympatyczniejszego UTW w województwie śląskim. Będziński UTW zwyciężył bowiem w naszym plebiscycie.

Katarzyna Kapusta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.