Kodeks karny 2019: "Nowa ustawa jest niezgodna z Konstytucją" - piszą naukowcy w liście do prezydenta Andrzeja Dudy

Czytaj dalej
Fot. brak
Szymon Turowski

Kodeks karny 2019: "Nowa ustawa jest niezgodna z Konstytucją" - piszą naukowcy w liście do prezydenta Andrzeja Dudy

Szymon Turowski

Kodeks karny 2019: ponad 150 naukowców z różnych uniwersytetów w Polsce podpisało się pod listem prof. dr hab. Stanisława Waltosia z Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie ustawy przyjętej przez Sejm 13 czerwca 2019 roku, dotyczącej zmian w Kodeksie karnym. Apelują o ponowne jej rozpatrzenie. Ich zdaniem, prawo karne wymaga dopracowania, a ustawa w obecnej formie jest niezgodna z Konstytucją RP. Jakie są zastrzeżenia karnistów do zmian w Kodeksie karnym?

Minister Zbigniew Ziobro przed pracą nad wprowadzeniem zmian w Kodeksie karnym zapowiedział, że nowe prawo ma stać się bardziej surowe i bezwzględne dla przestępców. Prawnicy twierdzą, że nowa ustawa o prawie karnym jest niezgodna m. in. z Konstytucją oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka i doprowadzi do konieczności przekazywania różnych spraw pomiędzy sądami, a to może się wiązać z przedawnieniem wielu przestępstw z uwagi na konieczność prowadzenia procesów od początku.

Czytaj też: Będzie bezwzględne dożywocie

Dodatkowo karniści wskazują, iż zawarte w ustawie o prawie karnym przepisy przejściowe pozwalają wymierzyć surowszą karę łączną niż te, które obowiązywały w czasie popełniania czynów zabronionych, a to – według nich – jest niezgodne z zasadą “lex severior poenali retro non agit”, tzn. prawo (surowsze) nie może działać wstecz. W piśmie zaznaczone jest również, że to wszystko spowoduje chaos w funkcjonowaniu prawa karnego i narazi je na powstanie wielu luk.

Prócz tego, w liście zawarte jest szczegółowe uzasadnienie wskazujące - w oparciu o przepisy prawne - skutki, na które wpływ ma mieć zmiana prawa karnego.

Kliknij, żeby zobaczyć list naukowców do prezydenta Andrzeja Dudy

Sprawę komentuje prof. dr hab. Robert Zawłocki z Katedry Prawa Karnego UAM w Poznaniu, który podpisał się pod listem skierowanym do Prezydenta RP:

Podpisałem się pod tą petycją, ponieważ w moim głębokim przekonaniu majowa nowela Kodeksu Karnego jest bardzo złym prawem i go popsuje. Uważam, że każdy rząd ma prawo do realizacji swojej polityki karnej - dotyczy to również restrykcji wprowadzanych przez ten rząd, jednakże polityka ta musi być zgodna z obowiązującym prawem i standardami demokratycznego państwa prawnego. Tymczasem nowelizacja ustawy w wielu miejscach rażąco narusza ten fundamentalny wymóg. Z mojej strony nie chodzi więc o negację samej polityki karnej obecnego rządu, chociaż jestem jej przeciwnikiem, lecz o prawny sposób realizacji tej polityki, który narusza Konstytucję RP.

Czytaj też: Wyższe kary dla lekarzy?

Przedstawiciel Katedry Prawa Karnego UAM kontynuuje: "Dodać trzeba jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze - ta petycja wskazuje tylko na najpoważniejsze uchybienia, a krytykowana nowela zawiera ich znacznie więcej. To jest po prostu bardzo złe prawo karne. Po drugie - zarzut naruszenia Konstytucji RP w tym przypadku to nie jakieś puste ideologiczne hasło, to złe prawo narusza bowiem bezpieczeństwo i wolność obywateli, czyli sprawy w naszym codziennym życiu najważniejsze".

Personalia nie mają tutaj żadnego znaczenia. Prezydent jest głową demokratycznego państwa prawnego i nawet gdyby był elektrykiem, to ma bezwzględny obowiązek strzec Konstytucji RP

- podkreśla prof. dr hab. Robert Zawłocki

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP zapowiedział, że decyzja w sprawie ustawy zostanie podjęta najdalej do 5 lipca. Prezydent ma w tym czasie ją przeanalizować i ocenić, a następnie zaakceptować, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Drugiej opcji domagają się właśnie naukowcy.

Szymon Turowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.