Kodeks pracy: Prawo pracy pisane niemal od nowa. Zmiany w urlopach, zawieraniu umów i zwolnieniu z pracy [SPRAWDŹ JAKIE]

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Mikołaj Woźniak

Kodeks pracy: Prawo pracy pisane niemal od nowa. Zmiany w urlopach, zawieraniu umów i zwolnieniu z pracy [SPRAWDŹ JAKIE]

Mikołaj Woźniak

To ma być prawdziwa rewolucja. W ostatnich dniach ujawnionych zostało kilka zapisów, które mogą obowiązywać w nowym prawie pracy. Dotyczą m. in. likwidacji umów cywilnoprawnych, wydłużenia i zrównania urlopów dla wszystkich pracowników, a także uprzedzania o zwolnieniu z pracy.

Nad skonstruowaniem projektu nowego Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy pracowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. W środę po głosowaniu jej prace zostały zakończone, a projekt trafił do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. To ono, a później ewentualnie Sejm będzie decydować o ostatecznym kształcie i losach nowego prawa. Na razie oficjalny projekt nie jest jeszcze znany, ale i tak wiadomo jakie mają być najważniejsze zmiany.

Koniec z śmieciówkami
Nowy kodeks miałby niemal całkowicie usunąć umowy cywilnoprawne, czyli tzw. śmieciówki na rzecz umów o pracę i samozatrudnienia. Te miałyby być jednak o wiele bardziej „pojemne” i łatwiejsze do dostosowania pod pracownika.

Pojawiłyby się więc trzy rodzaje nowych umów, czyli o pracę sezonową, o pracę dorywczą i o pracę nieetatową. O tej pierwszej pisaliśmy niedawno na łamach „Głosu Wielkopolskiego”. Jest kierowana głównie do pomocników pracujących przy zbiorach w gospodarstwach rolnych. Taka umowa mogłaby być zawarta na maksymalnie cztery miesiące.

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

 • Jak zmienią się urlopy?
 • Która zmiana może prowadzić do patologii?
 • Co o zmianach myśli ekspert?
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Mikołaj Woźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.