Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Koksowniki idą na emeryturę. Ale jak się ogrzać na przystanku?

Czytaj dalej
Tomasz Szymczyk

Koksowniki idą na emeryturę. Ale jak się ogrzać na przystanku?

Tomasz Szymczyk

To bardzo prosta konstrukcja. Koksowniki. Kiedy na dworze siarczysty mróz, na przystankach można się było przy nich nieco ogrzać. Ale koksowniki powinny już odejść na emeryturę. Czas na ogrzewane ławki albo promienniki gazowe.

Słynący z żartobliwych obserwacji naszego społeczeństwa inter-netowy aszdziennik.pl zażartował kilka dni temu, że prezydent Andrzej Duda, otwierając katowicki szczyt klimatyczny, zapalił znicz zrobiony z koksownika.

Żarty żartami, ale prawie każdy, kiedy na dworze było kilkanaście stopni poniżej zera, a do pracy czy szkoły trzeba było dojechać, grzał się przy koksowniku na swoim przystanku. Towarzyszyły nam od czasów PRL. Wiele osób wciąż w pamięci ma koksowniki, przy których grzali się zomowcy podczas stanu wojennego. Ale to już prawie czterdzieści lat temu, a koksowniki wciąż na przystankach się pojawiają. Zdaniem aktywistów z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego, to relikt przeszłości i w dobie walki o czyste powietrze powinny odejść do lamusa.

- Pracujące w przestrzeni publicznej koksowniki, urządzenia rodem z XIX wieku, powodują, że przechodnie, pasażerowie czekający na transport i okoliczni mieszkańcy są narażeni na wdychanie bardzo zanieczyszczonego powietrza - mówi Sebastian Wawrzyniak z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowe-go. - Sygnalizujemy, że w XXI wieku możemy stosować nowoczesne i niskoemisyjne urządzenia grzewcze z tej epoki - apeluje.

Pomiary przy koksowniku

Ubiegłej zimy sprawdziliśmy, co trafia do atmosfery z koksownika na przystanku. Wybraliśmy dwa przystanki autobusowe - przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej i przyKopalni Kultury w Czeladzi-Piaskach - na których koksowniki ustawiono.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Szymczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.