Kolejki do lekarzy na Podkarpaciu. W 2020 r. krócej na zabieg zaćmy, dłużej do urologa dziecięcego

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec / Polskapress
Agata Flak

Kolejki do lekarzy na Podkarpaciu. W 2020 r. krócej na zabieg zaćmy, dłużej do urologa dziecięcego

Agata Flak

Jakie kolejki na zabiegi w 2020 roku? Krócej będziemy czekać na operację zaćmy czy badanie rezonansem magnetycznym. Problemy z terminami mogą mieć rodzice, którzy będą chcieli zapisać dziecko do poradni endokrynologicznej, urologicznej czy gastroenterologicznej.

- Skracanie kolejek jest jedną z kluczowych spraw, którymi zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia. Staramy się patrzeć na ten problem realnie, biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe i ograniczenia kadrowe w placówkach służby zdrowia - mówi Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ. I dodaje, że wszystkich kolejek nie da się zlikwidować od razu.

Przykładem, gdzie udało się to zrobić, jest operacja zaćmy. - Zdecydowana większość oddziałów okulistycznych może obecnie zaplanować taką operację w ciągu 2-3 tygodni, gdy jeszcze niedawno mogły to być 2-3 lata - mówi Śliż. Sprawdziliśmy, gdzie obecnie najkrócej pacjenci czekają na ten zabieg. W siedmiu ośrodkach: VISUM CLINIC w Rzeszowie, szpitalu w Przemyślu, Stalowej Woli, Mielcu, Miejskim Szpitalu w Rzeszowie, Ośrodku Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego w Rzeszowie i RCM Ewy Jakubiec-Blajer w Tarnobrzegu pacjent, który zapisał się na operację pod koniec grudnia, będzie miał ją wykonaną w styczniu 2020 roku.

Kolejki skróciły się także w przypadku badania rezonansem magnetycznym czy tomografem komputerowym.

Szesnaście lat na wymianę stawu biodrowego

NFZ planuje skrócić kolejki do operacji wymiany stawu biodrowego czy kolanowego. Obecnie sytuacja wygląda różnie. Bo, gdy endoprotezoplatyka stawu biodrowego w niektórych placówkach może być wykonana praktycznie od zaraz, w innych, tak jak np. w szpitalu w Rudnej Małej, na ten sam zabieg pacjenci muszą czekać w kolejce aż szesnaście lat.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wymiany stawu kolanowego. Początkiem 2020 roku zabieg może być wykonany w szpitalu w Tarnobrzegu, a w lutym w szpitalu w Brzozowie. Także w tym przypadku najdłużej, bo aż trzynaście lat, czeka się w szpitalu w Rudnej Małej.

Trudno się dostać z dzieckiem do specjalisty

Wciąż trudno się dostać w regionie do poradni specjalistycznych dla małych pacjentów, takich jak endokrynologiczna (dwie na Podkarpaciu), gastroenterologiczna i urologiczna (po jednej w regionie).

Trudno się także dostać do poradni neurochirurgicznej (dwie w regionie) oraz chirurgii naczyniowej (sześć w regionie).

Od połowy września w Rzeszowie i Krośnie funkcjonują poradnie chorób zakaźnych dla dzieci. Pomimo że są jedynymi w regionie, mali pacjenci, aby się tam dostać, nie muszą wcale czekać w długich kolejkach. W przychodni przy ul. Warzywnej w Rzeszowie najbliższy termin jest na luty 2020 r. W szpitalu w Krośnie dzieci na wizytę czekają tylko kilka dni.

A jak sytuacja wygląda w wybranych poradniach dla dorosłych? Do kardiologa pacjenci muszą czekać około czterech miesięcy, do urologa od kilku dni do roku czasu. Rok czeka się także do neurochirurga, a do neurologa najkrótsze terminy to kilka dni, najdłuższy to marzec 2021 r.

Szukając najkrótszego terminu do specjalisty można zadzwonić na bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta (800 190 590).

Agata Flak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.