Kolejki po... jaja

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta
Magda Jach

Kolejki po... jaja

Magda Jach

Na łódzkich rynkach i targowiskach do stoisk z jajami ustawiają się od dwóch dni nawet kilkunastoosobowe kolejki.

Wszyscy chcą zaopatrzyć się na święta w jajka najwyższej jakości i od sprawdzonych dostawców. I każdy kupuje ich trzy, a nawet pięć razy więcej niż na co dzień - co najmniej 20, 60, a niektórzy i 100 sztuk.

- Co to jest sto jaj... - mówi Anna Pawlicka, emerytka. - Trzeba i pisanki zrobić, i makaron, sałatki, o ciastach nie wspomnę. Do samego sernika zużywam 10 jaj, tyle samo do babki biszkoptowej.

Łodzianie podkreślają, że najlepsze są jajka ekologiczne, w brudnych skorupkach, od kury z wolnego wybiegu. Są one nieco droższe niż czyste w platonkach w hipermarkecie, ale znacznie smaczniejsze.

- Poza tym największe zainteresowanie jest jajkami białymi - dodaje Krzysztof Skrobiewski, prowadzący stoisko z jajami na Górniaku przy nowej hali. - One najlepiej przyjmują barwniki, a każdemu zależy na ładnych pisankach. Niektórzy klienci wolą kupić już umalowane i ugotowane jajka. Sześć sztuk kosztuje 7 złotych. W porównaniu z ubiegłym rokiem zdrożały o złotówkę. Muszę jednak podkreślić, że zwykłe jaja nie podrożały. U mnie są w takich samych cenach, jak przed rokiem. Najmniejsze jajeczka są po 24 grosze, a największe - po 60 groszy za sztukę.

Według GUS natomiast jaja zdrożały w ciągu ostatniego roku o 2 procent. Dziś średnia cena jednego wynosi 52 grosze. Wiadomo jednak, że ceny jaj są zróżnicowane w zależności od ich rodzaju, sklepu, dostawcy. Każdy więc sam zdecyduje, u kogo i za ile je kupi. Oto przykładowe ceny:

Na targowiskach - jaja S - 0,24 zł/szt., M - 0,44 zł,/szt., L - 0,50-52 zł/szt., XL - 0,60 zł/szt.

W sklepach - od zielononóżki - 9,99 zł - 12,10 zł/10 szt.

jaja przepiórcze - 6,50 zł/18 szt.

jaja z wolnego wybiegu - 8,10 zł/ 10 szt. jaja ściółkowe - 7,80 zł/ 10 szt .

Hipermarkety organizują też promocje, np. Tesco proponuje 30 jaj w rozmiarze M za 6,99 zł.

Magda Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.