Materiał informacyjny

Kolejne zielone przystanki coraz bliżej

Tak po zazielenieniu ma wyglądać przystanek autobusowy Dąb Kościół w Katowicach. Fot. Wizualizacja biuro 44STO Tak po zazielenieniu ma wyglądać przystanek autobusowy Dąb Kościół w Katowicach. Fot. Wizualizacja biuro 44STO
Materiał informacyjny

Są projekty zagospodarowania przestrzeni przy 4 przystankach komunikacji publicznej oraz nowego zieleńca przy katowickim rynku. To inwestycje, które zostaną zrealizowane w Katowicach w ramach projektu UPSURGE.

- W Katowicach chętnie wprowadzamy rozwiązania, które mają przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatu. Jednym z przykładów jest projekt UPSURGE, który wdrażamy razem z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach konieczna jest inwestycja w zielone przestrzenie, szczególnie w dużych miastach. W Katowicach budujemy kolejne parki, wprowadzamy zieleń w gęstą miejską zabudowę, jak np. na ul. Dworcowej, al. Korfantego czy w ostatnim czasie ul. Warszawskiej, a co ważne również sami mieszkańcy angażują się w zielone projekty np. poprzez Zielony Budżet - podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. - W ramach projektu UPSURGE zagospodarujemy pięć miejsc, w których będziemy prototypowali w naszych warunkach przeciwdziałanie miejskim wyspom ciepła.

W ramach projektu UPSURGE, projektując zielone przystanki czy oazę na Rynku korzystano w dużej mierze z pomysłów mieszkańców. Dla każdej lokalizacji odbyły się po 3 warsztaty. W grudniu 2023 r. projekty zostały ukończone. Zebrane zostały także wymagane pozwolenia na realizację tych inwestycji.

Na tym jednak nie kończy się proces współpracy z mieszkańcami. W pierwszej połowie 2024 r. uruchomione zostanie tzw. Laboratorium Miejskie jako eksperymentalna przestrzeń współpracy ekspertów z mieszkańcami i interesariuszami. - Wspólnie z ZZM, przy współpracy z radami dzielnic, szpitalem na Ochojcu oraz miastem organizowane będą spotkania, warsztaty, działania promocyjne, konkursy artystyczne skierowane do różnych grup społecznych, które mają przede wszystkim uzmysłowić, jak istotną rolę odgrywa przyroda w mieście i jakie korzyści mieszkańcy mogą z niej czerpać. Chcemy też zmobilizować społeczności lokalne do kreowania nowych zielonych miejsc w Katowicach - informuje Izabela Ratman-Kłosińska z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

Przy realizacji tych inwestycji zastosowane zostaną odpowiednio dobrane rośliny, które będą odporne na susze, sól oraz zanieczyszczenie powietrza. Będą one łatwe w pielęgnacji i nie będą wymagały regularnego podlewania czy nawożenia. Jednym z celów zastosowania rozwiązań opartych na przyrodzie jest wykorzystanie takich gatunków, które generują jak najmniejsze koszty utrzymania.

Pierwszym z miejsc będzie zielony przystanek autobusowy Ochojec Szpital przy ul. Ziołowej. Obok przystanku posadzone zostaną trzy drzewa dające cień, a wokół krzewy, byliny, trawy ozdobne. Nad przystankiem powstanie roślinny dach. Kolejna realizacja to zielony przystanek autobusowy przy ul. Jagiellońskiej. Zyska on zielony dach, który opóźni spływ wody deszczowej i obniży temperaturę. Posadzone zostaną niskie krzewy, byliny, trawy oraz rośliny pnące. Dużo zieleni zyska również przystanek autobusowy Dąb Kościół przy ruchliwej ul. Chorzowskiej. Na wiacie przystanku pojawi się roślinny dach gromadzący wodę z opadów. Natomiast część brukowanej powierzchni zostanie zastąpiona krzewami ozdobnymi, bylinami, trawami i pnączami. Kolejna lokalizacja to przystanek autobusowy przy słynnej rzeźbie Żyrafy w Parku Śląskim. W tym miejscu powstanie zielony dach, a obok przystanku posadzony zostanie klon polny. Oprócz tego pojawi się tam duża ilość niskiej roślinności - krzewy ozdobne, byliny, trawy, winorośl na podporach.

Ostatnim miejscem będzie zielona oaza na Rynku. Fragment placu przed wejściem do byłego budynku Muzeum Śląskiego zostanie odbrukowany. W tym miejscu posadzone zostaną dwa drzewa oraz byliny, krzewy ozdobne i trawy wieloletnie. Dzięki temu mieszkańcy zyskają nowe miejsce do wypoczynku. Wykonawcą projektów jest biuro 44STO z Gliwic.

W I kwartale 2024 r. ogłoszony zostanie przetarg na realizację prac w terenie. Całość powinna być gotowa do końca 2024 r.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.