Kolejny etap remontu Jasnej Góry został zakończony

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Kolejny etap remontu Jasnej Góry został zakończony

Janusz Strzelczyk

Zakończył się drugi etap renowacji sanktuarium jasnogórskiego w ramach projektu “Jasna Góra elementem europejskiego dziedzictwa kulturowego”.

Byliśmy pełni obaw, gdy w ubiegłym roku zaczynaliśmy ten etap remontu - mówi o. Sebastian Matecki, rzecznik klasztoru jasnogórskiego. - To był szczyt sezonu pielgrzymkowego. Musieliśmy zrobić wszystko, aby pielgrzymi mili dostęp do sanktuarium a jednocześnie prowadzić skomplikowane prace, m.in. na dziedzińcu.

Ostatni z ukończonych remontów to Pokoje Królewskie. Będzie tam teraz siedziba Kurii Generalnej Zakonu Paulinów. Znajdą się tam pomieszczenia o. generała zakonu, definitorów generalnych, sale przeznaczone na obrady . W budynku, w którym są Pokoje Królewskie, mieści się też , już od kilu lat, Jasnogórskie Centrum Informacji. Budynek wybudowano w 1644 r. z myślą o goszczeniu tam koronowanych głów, dostojników państwowych. Wynikało to z faktu, że reguła paulinów zabraniała wstępu nieduchownym na teren klasztoru. Ale miał też użytkowe funkcje. Na parterze była apteka.

- Zakres prac był bardzo duży - mówi o. Czesław Brud, administrator jasnogórskiego klasztoru. - Teraz pielgrzymi, turyści będą mieli dostęp do trzech dzwonów, tuż obok wejścia do klasztoru.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.