Kolorowe kompozycje jesienne ożywią szarość za oknem

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Ziarek
Magda Jach

Kolorowe kompozycje jesienne ożywią szarość za oknem

Magda Jach

Suche liście, gałązki, trawy, patyki, owoce i kwiaty - wszystko, co o tej porze roku jeszcze znajdziemy na spacerze w parku czy w lesie warto wykorzystać do stworzenia jesiennych kompozycji. Dekoracje z naturalnych roślin zawsze doskonale się sprawdzą we wnętrzach mieszkań, domów, a także instytucji i firm. Pomysłów na aranżacje należy szukać zarówno w przyrodzie, jak i u fachowców. Gotowe kompozycje znajdziemy w kwiaciarniach, gdzie przygotowują je fachowcy. Uczy się tego także młodzież w Zespole Szkół Rzemiosła w Łodzi - przyszli technicy ogrodnicy i technicy architektury krajobrazu.

- Poznają zasady tworzenia kompozycji, by potem zastosować je w praktyce - mówi Marta Szczęśniak-Wojtania, nauczycielka przedmiotów zawodowych.

- Zainspirowała mnie suchość spadających liści- mówi Mateusz z I klasy. - Pomyślałem, że taki suchy bukiet późnojesienny będzie na czasie. Centrum mojego bukietu jest hortensja, poza tym wykorzystałem trawy, liście naturalnie oklapnięte.

- My chcieliśmy pokazać jesień w pigułce, ale z całym jej bogactwem - dodają Ala i Gracjan. - Liście, owoce, trawy połączyliśmy w lekko rustykalnym stylu. Powstałą dekorację można postawić na stole, ławie lub na parapecie, żeby nie patrzeć na szarość za oknem.

Z dużych liści klonowych można zrobić róże i ułożyć z nich bukiet czy kompozycję w dowolnym kształcie - podpowiada Marta Szczęśniak-Wojtania. - Z owoców: jabłuszek, jarzębiny, pigwowca, róży chińskiej możemy zrobić kompozycję np. do jadalni. Zwracamy uwagę na kolorystykę. W tym sezonie modne kolory to: róż, czerwień aż do bordo, niebieski, fiolet. W kontraście do nich mamy np. złote liście.

Magda Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.