Kolory Katowic - co dają mieszkańcom? [INTERAKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Katarzyna Domagała-Szymonek

Kolory Katowic - co dają mieszkańcom? [INTERAKTYWNE ZDJĘCIA]

Katarzyna Domagała-Szymonek

Amarantowy, biskupi, bordo, burgund, cynobrowy, kardynalski, makowy, szkarłatny, truskawkowy, wiśniowy, czyli czerwony. Tak, czerwony. To wyłącznie niewielka część odcieni jednego z trzech kolorów podstawowych. Widzimy je wszędzie. Tak samo jak tysiące innych barw. Każdy z nich wpływa na nas inaczej. Szary - przygnębia. Zielony - uspokaja. Czerwony - pobudza. A co dają nam kolory Katowic? Dołączcie do naszej zabawy.

Pewnie wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo można podnieść komuś ciśnienie. Wystarczy, że zaprosimy kogoś do pomieszczenia, w którym do aranżacji wykorzystano źle dobrane kolory. Wymieszane ciepłe z zimnymi, czy połączone w taki sposób, że za nic na świecie do siebie na pasują. Barwy i ich zestawienia działają nie tylko na naszą psychikę (łagodzą nerwy, wywołują agresję czy dodają energii) ale również na fizjologię (mogą podwyższyć ciśnienie, puls czy przyspieszyć oddech). Podstawowy podział na kolory zimne i ciepłe. Te pierwsze potrafią uspokajać i wyciszać. Drugie pobudzają do działania.

Potem paleta zaczyna rosnąć. Od kolorów podstawowych – żółty, czerwony i niebieski, po ich połączenia i wiele innych - amarantowy, oliwkowy czy burgund. Każdy z nas kolory odbiera w podobny sposób (wpływają na nas podświadomie czy tego chcemy, czy nie), choć jednemu czerwony czy biały może się podobać, drugiemu już nie. Dobrze zestawiając je ze sobą możemy zdziałać wiele. Przykładowo, wyciszyć hałas miasta. W samym centrum zaaranżować dla mieszkańców przestrzeń, w której będą mogli odetchnąć.

Jak wpływają na nas kolory zastosowane w Katowicach? O odpowiedź poprosiliśmy Agatę Diec, psycholożkę z Katowic, która specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni wielkomiejskich.

Wybraliśmy się z aparatem fotograficznym do ośmiu popularnych miejsc w stolicy województwa - w okolice Spodka, Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, nowego gmachu Muzeum Śląskiego, na skwer przy ul. Sokolskiej, Nikiszowiec, na dworzec PKP oraz na ul. 3 Maja.

Z wybranych zdjęć "ściągnęliśmy" kolory. Dosłownie! Poprosiliśmy panią psycholog, by rozłożyła kolory widoczne na zdjęciu na czynniki pierwsze i powiedziała, jak każdy z nich wpływa na nas. By przekonać się o tym, sami musicie sięgnąć za wirtualny pędzel, wybrać miejsce i nałożyć na nie kolory. Dopiero wtedy dowiecie się, jak wpływa na człowieka czerwona cegła wykorzystana do budowy NOSPR czy zielony dach na MCK.

Katarzyna Domagała-Szymonek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.