Sławomir [email protected]

Komarzyca - postrach komarów

Liście komarzycy Fot. E-ogrodek.pl Liście komarzycy
Sławomir [email protected]

Roślina o okrągłych lub owalnych zielonych liściach z białymi obwódkami - tak najczęściej wygląda komarzyca (nazywana plektrantus koleusowaty).

Najczęściej spotykana jest odmiana jednoroczna, chociaż w warunkach domowych można ją przezimować. Sadzi się ją przeważnie w drugiej połowie maja. Jest to bylina albo krzew, dorastające prawie do metra wysokości. Szybko się rozrasta. Ma długie, zwisające pędy, które niekiedy mierzą nawet 1,5 m długości. Młode pędy są proste i zielone. Potem zaczynają się wić i bywa, że robią się koloru czerwonego lub bordowego. Ze względu na te pędy, komarzyca może stanowić ozdobę balkonu czy tarasu. Można ją uprawiać np. w wiklinowych wieszanych koszach lub donicach balkonowych.

Latem, gdy komarzyca kwitnie, pojawiają się na niej drobne, białe, kremowe lub różowe kwiaty skupione w grona. Jej zapach przypominający kadzidełko lub olejek kamforowy, którego nie znoszą insekty, odstrasza komary, dla człowieka jest ledwo wyczuwalny, ale gdy zerwiemy liść i rozetrzemy w dłoniach, poczujemy charakterystyczną woń i drapanie w nosie. Jedna roślina to za mało, by odtraszyć komary, warto więc ustawić na balkonie kilkanaście donic w rzędzie.

Najpopularniejszą odmianą komarzycy jest Variegata o zielonych liściach z białymi lub kremowymi obwódkami (tzw. kołnierzykami). Elf to komarzyca o dwóch odcieniach zielonego - jasnym i ciemnym. Nico też może pochwalić się dwoma kolorami - z wierzchu liście są zielone, a pod spodem fioletowe. Green Mountain ma trójbarwne liście: biało-żółto-zielone.

Próchnicza, żyzna gleba najbardziej odpowiada komarzycy. Roślina nie ma jednak wygórowanych wymagań i równie dobrze rośnie na ubogich glebach. Nie powinno wystawiać się jej na mocne słońce mimo, że bardzo dobrze znosi upały. Ona woli półcień. Słońce niszczy liście, które stają się żółte lub brunatne, chociaż nie usychają. Tracą natomiast połysk. Umiarkowane podlewanie wystarczy: należy podlewać ją średnio co 2 dni, ale solidnie, aby woda dostała się do korzeni.

Pielęgnacja sprowadza się do podlewania rośliny i usuwania za długich pędów, które mogą zacieniać młode pędy. Zwykle kwiaty są ozdobą rośliny. Niektórzy ogrodnicy radzą, by drobne kwiatki komarzycy usuwać, bo osłabiają roślinę.

Można przezimować komarzycę. Wystarczy jesienią, najlepiej w połowie października (przed przymrozkami), poprzycinać pędy o kilkanaście centymetrów i wstawić roślinę do domu. Stanowisko dla komarzycy w warunkach domowych powinno być dosyć chłodne (maks. 16 stopni Celsjusza). Wiosną można ją rozmnożyć. Trzeba uciąć kilka pędów, wstawić je na parę dni do wody, a gdy zaczną rosnąć, zasadzić do doniczki. W maju po Zimnej Zośce, komarzycę można wystawić na dwór.

Autor: Sławomir Bobbe

Sławomir [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.