Komisariat w Szubinie wyszedł z ziemi. Za rok będzie już czynny

Czytaj dalej
Fot. Adam Lewandowski
Adam Lewandowski

Komisariat w Szubinie wyszedł z ziemi. Za rok będzie już czynny

Adam Lewandowski

Policja z XIX wieku wkroczy w wiek XXI. Od czerwca buduje komisariat, który ma być gotowy już w listopadzie przyszłego roku.

Pamiętam czasy, kiedy szubińscy policjanci pracowali jeżeli nie w najgorszym (pod względem warunków pracy) komisariacie, to w jednym z najgorszych w woj. kujawsko-pomorskim: w kamienicy przy ul. Kościuszki, tuż obok rynku. Ciasnej, z piecami kaflowymi. Ale to już historia, bo po latach komisariat znalazł lokum przy ul. Kcyńskiej - w budynku dawnego poprawczaka, gdzie ma swą siedzibę także szubiński ośrodek pomocy społecznej.

Przy Kcyńskiej to tymczasowa lokalizacja. Bo o tym, by znaleźć stałą, na miarę XXI wieku, i roli, jaką pełni policja, rozpamiętywano od lat. Pod uwagę brano m.in. teren przy OSP na ul. Paderewskiego, lokale po byłej przychodni zdrowia przy ul. Ogrodowej, Zespół Szkół nr 2 przy ul. Tysiąclecia. Rozważano też powiększenie komisariatu o kilka dodatkowych pomieszczeń w obecnie zajmowanej siedzibie przy ul. Kcyńskiej. Z pomocą przyszedł szubiński samorząd.

- 24 kwietnia 2014 roku uchwałą rady przekazano policji działkę pod budowę nowego komisariatu przy ul. Sportowej - mówi Monika Chlebicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Bezpłatnie. Jej wartość oszacowano na 116 tys. zł.

Powstał projekt, komenda wojewódzka rozpisała przetarg na budowę obiektu, 12 czerwca br. podpisana została umowa z wykonawcą. Została nim inowrocławska firma Inenergia. I Inenergia natychmiast weszła na plac budowy. We wrześniu odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod fundamenty komisariatu z udziałem Teresy Piotrowskiej, ówczesnej minister spraw wewnętrznych. Inwestorem budowy została Komenda Wojewódzka Policji. Koszt inwestycji to ponad 5 mln zł. Policja już w zeszłym roku zapłaciła za projekt i przyłącza. Buduje nie tylko komisariat - również budynki gospodarcze i garaże. Te wyszły już z ziemi wczesną jesienią, gdy była tu pani minister.

- Budowa ma się zakończyć w listopadzie 2016 roku - mówi Monika Chlebicz. - Czyli za rok będziemy mieli nowy komisariat policji w Szubinie. Pracować tu będzie 50 osób. Na jedną przypadnie 17 m kw. powierzchni użytkowej i 6 m kw. biurowej.

Adam Lewandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.