Komisja Europejska ogłasza plan walki z wysokimi cenami energii w Unii Europejskiej. Jakie ma pomysły i propozycje?

Czytaj dalej
Fot. ARIS OIKONOMOU/AFP/East News
Tomasz Dereszyński

Komisja Europejska ogłasza plan walki z wysokimi cenami energii w Unii Europejskiej. Jakie ma pomysły i propozycje?

Tomasz Dereszyński

Komisja Europejska była pod wielką presją, aby podjąć działania w sprawie załamania cen energii. Warto zauważyć, że hurtowa cena gazu wzrosła o 250 proc. od stycznia 2021 r., powodując skokowy wzrost kosztów dla konsumentów i przedsiębiorstw.

Jest wreszcie spodziewana reakcja Komisji Europejskiej na wzrost rachunków za energię dla mieszkańców Wspólnoty. Komisja Europejska ogłosiła w środę pakiet środków mających złagodzić wzrost cen energii, który spowodował gwałtowny wzrost rachunków w całej Europie. Komisja Europejska była pod wielką presją, aby podjąć działania w sprawie załamania cen energii.

Warto zauważyć, że hurtowa cena gazu wzrosła o 250 proc. od stycznia 2021 r., powodując skokowy wzrost kosztów dla konsumentów i przedsiębiorstw.

W środę komisarz UE ds. energii, Kadri Simson, poinformowała, że władze wykonawcze UE odpowiadają na wezwania do działania, przedstawiając „zestaw narzędzi do ustalania cen energii”. Simson przyznała też, że ​​państwa członkowskie są najlepiej przygotowane do zmniejszenia obciążenia rosnącymi cenami energii w miarę zbliżania się zimy.

Simson wezwała kraje UE do rozważenia pomocy w nagłych wypadkach dla gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji, pomocy państwa dla firm i ukierunkowanych obniżek podatków.

Komisarz doradziła również państwom członkowskim, aby w razie potrzeby tymczasowo wstrzymały płatności rachunków i wprowadziły zabezpieczenia, aby uniknąć odłączenia od sieci. - Rosnące światowe ceny energii są poważnym problemem dla UE. Gdy wychodzimy z pandemii i rozpoczynamy ożywienie gospodarcze, ważne jest, aby chronić wrażliwych konsumentów i wspierać europejskie firmy - zaznaczyła.

- Obecna sytuacja jest wyjątkowa, a wewnętrzny rynek energii dobrze nam służył przez ostatnie 20 lat. Ale musimy mieć pewność, że nadal będzie to robić w przyszłości, realizując Europejski Zielony Ład, zwiększając naszą niezależność energetyczną i realizując nasze cele klimatyczne - oświadczyła.

Komisja enigmatycznie wspomniała, że niektórzy partnerzy międzynarodowi wskazali już plany zwiększenia dostaw energii do Europy.

UE, podobnie jak wiele innych regionów na świecie, odnotowuje obecnie gwałtowny wzrost cen energii. Wynika to przede wszystkim ze zwiększonego światowego zapotrzebowania na energię, a w szczególności na gaz, w miarę jak ożywienie gospodarcze po apogeum pandemii COVID-19 nabiera tempa. W 2021 r. europejska cena dwutlenku węgla również gwałtownie wzrosła, ale w mniejszym tempie niż ceny gazu. Wpływ wzrostu cen gazu na cenę energii elektrycznej jest dziewięciokrotnie większy niż wpływ wzrostu cen emisji dwutlenku węgla.

Tomasz Dereszyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.