Komisja Wenecka apeluje do rządu i opozycji o zażegnanie kryzysu

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Tomasz Skłodowski

Komisja Wenecka apeluje do rządu i opozycji o zażegnanie kryzysu

Tomasz Skłodowski

Komisja Wenecka krytycznie oceniła działania polskiego rządu w sprawie konfliktu o Trybunał Konstytucyjny. Jej opinia nie jest zobowiązująca

„Komisja Wenecka wzywa wszystkie organy państwa polskiego, zwłaszcza Sejm, do pełnego respektowania i wprowadzania w życie wyroków Trybunału Konstytucyjnego” – napisali jej członkowie w przedstawionej w piątek opinii na temat kryzysu konstytucyjnego w Polsce.

Komisja Wenecka skrytykowała zmiany ustawowe dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, które wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość, i wezwała do zmiany „wadliwego prawa”.

Komisja uznała, że wszystkie zmiany łącznie prowadzą do paraliżu prac trybunału, co sprawia, że obywatele nie mają możliwości zaskarżenia prac rządu i parlamentu, które uważają za niezgodne z prawem. –Uniemożliwienie zaskarżenia tych decyzji stanowi pogwałcenie zasady państwa prawa – podkreślił przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio.

Według Komisji odmowa opublikowania przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, w którym TK uznał za niezgodną z konstytucją nowelizację ustawy o trybunale, jest sprzeczna z zasadą rządów prawa.

Nieopublikowanie tego wyroku jest niezgodne z Konstytucją RP, a także z przepisami prawa europejskiego oraz zasadami międzynarodowymi. – Wyroki Trybunału Konstytucyjnego muszą być publikowane i wdrażane – powiedział Gianni Buquicchio.

Zwrócił też uwagę, że za kryzys konstytucyjny w Polsce odpowiedzialność ponosi nie tylko obecny rząd, ale także poprzedni. – Dlatego obie strony sporu w Polsce muszą współpracować przy znalezieniu wyjścia z sytuacji – ocenił przewodniczący komisji.

– Opinia Komisji Weneckiej jest niekorzystna dla polskiego rządu, a jej tekst kontrowersyjny – uznał wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, który podczas posiedzenia komisji przedstawiał polskie stanowisko. Zdaniem Szymańskiego komisja dużo uwagi i czasu poświęciła na sprawy, które nie powinny być przedmiotem jej obrad. – Komisja przyjęła punkt widzenia jednej ze stron politycznego sporu w Polsce – ocenił wiceszef MSZ. Zapowiedział jednak, że jej rekomendacje będą poważnie traktowane przez polski rząd.

– Jesteśmy neutralni i bezstronni. Nie mamy sympatii dla partii politycznych, ale mamy sympatię dla demokracji – zapewnił przewodniczący Komisji Weneckiej. Podkreślił, że kryzys prawny i konstytucyjny jest przyczyną kryzysu politycznego w Polsce. – Polacy sami muszą się z tym uporać – powiedział Gianni Buquicchio.

Po wizycie w Polsce przedstawiciele Komisji Weneckiej krytycznie ocenili nasze spory konstytucyjne
Piotr Smoliński Po wizycie w Polsce przedstawiciele Komisji Weneckiej krytycznie ocenili nasze spory konstytucyjne

Radości z opinii Komisji Weneckiej nie krył przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

– Komisja poparła Polskę, Polaków i opozycję – komentował uśmiechnięty Grzegorz Schetyna. Także liderzy Nowoczesnej uznali, że opinia Komisji Weneckiej to ważne wydarzenie. Ryszard Petru zaapelował do Polaków o udział w sobotnich demonstracjach w obronie demokracji.
– Chcemy rozmawiać z opozycją, jesteśmy gotowi na kompromis, by zakończyć ten spór, ale nie będziemy dyskutować na ulicy – powiedział natomiast Jacek Sasin z PiS. Podkreślił, że opinia Komisji Weneckiej jest niezobowiązująca dla Polski.

Tomasz Skłodowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.