Komisja Wenecka apeluje do rządu o respektowanie wyroków trybunału [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Tomasz Skł[email protected]

Komisja Wenecka apeluje do rządu o respektowanie wyroków trybunału [wideo]

Tomasz Skł[email protected]

Komisja Wenecka krytycznie oceniła działania polskiego rządu w sprawie konfliktu o Trybunał Konstytucyjny. Wezwała do zmiany wadliwego prawa.

„Komisja Wenecka wzywa wszystkie organy państwa polskiego, zwłaszcza Sejm, do pełnego respektowania i wprowadzania w życie wyroków Trybunału Konstytucyjnego” - napisali jej członkowie w przedstawionej w piątek opinii na temat kryzysu konstytucyjnego w Polsce.Komisja skrytykowała zmiany ustawowe dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, które wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość, i wezwała do zmiany „wadliwego prawa”. Uznała, że wszystkie zmiany łącznie prowadzą do paraliżu prac trybunału, co sprawia, że obywatele nie mają możliwości zaskarżenia prac rządu i parlamentu, które uważają za niezgodne z prawem.

- Uniemożliwienie zaskarżenia tych decyzji stanowi pogwałcenie zasady państwa prawa - podkreślił przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio.

Według Komisji odmowa opublikowania przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, w którym TK uznał za niezgodną z konstytucją nowelizację ustawy o trybunale, jest sprzeczna z zasadą rządów prawa. Nieopublikowanie tego wyroku jest niezgodne z Konstytucją RP, a także z przepisami prawa europejskiego oraz zasadami międzynarodowymi. - Wyroki Trybunału Konstytucyjnego muszą być publikowane i wdrażane - powiedział Gianni Buquicchio. Zwrócił też uwagę, że za kryzys konstytucyjny w Polsce odpowiedzialność ponosi nie tylko obecny rząd, ale także poprzedni. - Dlatego obie strony sporu w Polsce muszą współpracować przy znalezieniu wyjścia z sytuacji - ocenił przewodniczący komisji.

- Opinia Komisji Weneckiej jest niekorzystna dla polskiego rządu, a jej tekst kontrowersyjny - uznał wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, który podczas posiedzenia komisji przedstawiał polskie stanowisko. Zdaniem Szymańskiego komisja dużo uwagi i czasu poświęciła na sprawy, które nie powinny być przedmiotem jej obrad. - Komisja przyjęła punkt widzenia jednej ze stron politycznego sporu w Polsce - ocenił wiceszef MSZ. Zapowiedział jednak, że jej rekomendacje będą poważnie traktowane przez polski rząd.- Jesteśmy neutralni i bezstronni. Nie mamy sympatii dla partii politycznych, ale mamy sympatię dla demokracji - zapewnił przewodniczący Komisji Weneckiej. Podkreślił, że kryzys prawny i konstytucyjny jest przyczyną kryzysu politycznego w Polsce.

- Polacy sami muszą się z tym uporać - powiedział Gianni Buquicchio.

Zadowolenia z opinii Komisji Weneckiej nie krył przewodniczący Platformy Obywatelskiej. - Komisja poparła Polskę, Polaków i opozycję - komentował uśmiechnięty Grzegorz Schetyna. Także liderzy Nowoczesnej uznali, że opinia Komisji Weneckiej to ważne wydarzenie. Ryszard Petru zaapelował do Polaków o udział w sobotnich demonstracjach w obronie demokracji.

- Chcemy rozmawiać z opozycją, jesteśmy gotowi na kompromis, by zakończyć ten spór, ale nie będziemy dyskutować na ulicy - powiedział natomiast Jacek Sasin z PiS. Podkreślił, że opinia Komisji Weneckiej jest niezobowiązująca dla Polski.

Parlament​ Europejski liczy, że Komisja Europejska zbada sytuację i sprawdzi, czy polski rząd wprowadził w życie rekomendacje Komisji Weneckiej - napisał na Twitterze jego przewodniczący, Martin Schulz.

Autor: Tomasz Skłodowski

Tomasz Skł[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.