Leszek Rudziński

Komisja Wenecka po raz trzeci krytykuje ustawę o trybunale

Leszek Rudziński

Komisja Wenecka stwierdziła, że zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym są niewystarczające. W obradach nie brali udziału Polacy.

Komisja Wenecka oznajmiła wczoraj, że lipcowa ustawa o TK nie spełnia dwóch podstawowych „standardów równowagi władzy: niezależności sądownictwa i pozycji TK jako definitywnego arbitra w kwestiach konstytucyjnych”.

W obradach nie brała udziału polska delegacja, gdyż - jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych - nie chciała „legitymizować działań Komisji, które mają stronniczy charakter”.

W piątkowym oświadczeniu KW przyznała, że w najnowszej ustawie dokonano „pewnych poprawek” w stosunku do ustawy grudniowej. Należą do nich m.in. zmniejszenie większości wymaganej do wydania orzeczenia z dwóch trzecich do zwykłej większości oraz brak przepisu „o wszczęciu postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów przez prezydenta Polski i ministra sprawiedliwości”.

Jednak, zdaniem komisji, poprawki mają zbyt ograniczony charakter, a inne postanowienia przyjętej ustawy mogą znacznie opóźnić i utrudnić pracę trybunału oraz sprawić, że będzie ona nieefektywna.

KW zwraca również uwagę, że przyjęte w ustawie postanowienia mogą podważyć niezawisłość trybunału poprzez stosowanie nadmiernej legislacyjnej i wykonawczej kontroli nad jego funkcjonowaniem.

Komisja krytycznie odnosi się na przykład do możliwości zablokowania wydawania orzeczeń, gdy część sędziów nie wyrazi na to zgody, a także obowiązku rozpatrywania spraw według kolejności zgłaszania.

Zwraca również uwagę na sposób wybierania prezesa TK oraz zasady obecności prokuratora generalnego w czasie posiedzeń trybunału - jego nieobecność może blokować wydawanie wyroków.

Własny, specyficzny sposób na rozwiązanie problemów TK ma prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił w piątkowym wywiadzie dla portalu Onet, problem tkwi w prezesie TK Andrzeju Rzeplińskim, który „os-tentacyjnie i bezczelnie łamie prawo”. „W przyszłym roku, gdy Rzeplińskiego już nie będzie w TK, sytuacja - mam nadzieję - wróci do normy” - mówi Kaczyński. „Jest już ustawa o statusie sędziów, będzie ustawa o organizacji TK, może potrzebne będą inne, żeby zmusić sędziów do stosowania prawa” - przekonywał.

Opinia Komisji Weneckiej, wydana w piątek, jest już trzecią w tym roku w sprawie Polski.

Na początku lutego delegaci komisji po raz pierwszy odwiedzili nasz kraj. Zbadali wtedy sprawę sporu wokół TK i przestrzegania praworządności w Polsce. Wydali również wiele zaleceń, które powinny zostać wprowadzone w życie, m.in. stworzenie ustawy kompromisowej o TK pomiędzy rządem a opozycją. Jednak taka ustawa nie powstała. Dodatkowo KW zajęła się także ustawą o policji, zwaną inwigilacyjną.

Komisja Wenecka to tylko nazwa umowna. Formalna nazwa tego organu to Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo. Jest ciałem doradczym Rady Europy, a więc zakres jej działania obejmuje również kraje spoza Unii Europejskiej. Poprzednim razem o wyrażenie przez nią opinii w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym zwrócił się m.in. Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych.

Leszek Rudziński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.