Komisja Wenecka zaleca kompromis wszystkich sił politycznych wokół TK

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Tomasz Plaskotatomasz.plaskota@polskapress.pl

Komisja Wenecka zaleca kompromis wszystkich sił politycznych wokół TK

Tomasz Plaskotatomasz.plaskota@polskapress.pl

Komisja Wenecka we wtorek zakończyła pobyt w Polsce. Pod koniec lutego może być już znana jej opinia o nowelizacji ustawy o TK.

Przedstawiciele Komisji Weneckiej spotkali się we wtorek z organizacjami pozarządowymi, rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem, sędziami Trybunału Konstytucyjnego, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i ministrami z Kancelarii Prezydenta.

Adam Bodnar (RPO) ocenił spotkanie jako bardzo rzeczowe i merytoryczne.

- Rozmawialiśmy na temat tego, co jest przedmiotem zastanowienia i mandatu komisji, która ocenia ustawę o Trybunale Konstytucyjnym - stwierdził.

Według przewodniczącego Komisji Weneckiej Gianniego Buquicchio wizyta w Polsce jest „naprawdę ważna”. Po spotkaniu z Bodnarem powiedział, że komisja otrzymała od polskich władz wiele informacji. W jego ocenie rozwiązaniem sporu wokół trybunału może być dialog z udziałem wszystkich partii politycznych, który wypracuje wspólne rozwiązanie.

Spór może zakończyć zmiana konstytucji. - Przedstawiciele Komisji Weneckiej zgodzili się ze stanowiskiem klubu Kukiz’15, że jedynym rozwiązaniem tego sporu jest zmiana konstytucji. Liczymy na to, że PiS jeszcze przed wydaniem opinii przez Komisję Wenecką przychyli się do naszych pięciu poprawek do konstytucji dotyczących trybunału - mówi AIP Jakub Kulesza, rzecznik prasowy ugrupowania Kukiz’15.

Prof. Andrzej Rzepliński, prezes TK, powiedział, że spotkanie z przedstawicielami Komisji Weneckiej nie zakończyło się żadną konkluzją, bo na tym etapie komisja nie może wydać ostatecznych wniosków. Komisja dopiero będzie pracować nad materiałem, który zebrała w Polsce.

Na spotkaniu nie było pięciu sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta Andrzeja Dudę. „Prezes Rzepliński nie umożliwił nam udziału w tym spotkaniu” - napisali sędziowie w oświadczeniu. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uznał to za próbę cenzurowania sędziów, którzy mają inne zdanie niż szef TK. Dodał, że nie może mówić o szczegółach spotkania z komisją.

Autor: Tomasz Plaskota

Tomasz Plaskotatomasz.plaskota@polskapress.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.