Kompania Węglowa bez prezesa. Problem z czternastkami i płacami nierozwiązany

Czytaj dalej
Fot. Dziennik Zachodni
Kamila Rożnowska

Kompania Węglowa bez prezesa. Problem z czternastkami i płacami nierozwiązany

Kamila Rożnowska

Krzysztof Sędzikowski nie jest już prezesem Kompanii Węglowej. O jego odwołaniu zdecydowała wczoraj rada nadzorcza spółki, a informację w tej sprawie opublikowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Energii. Decyzja o odwołaniu Sędzikowskiego z pełnionej przez niego od 2014 roku funkcji została podjęta niemal przed powołaniem Polskiej Grupy Górniczej (nowej Kompanii Węglowej), która ma uratować 11 kopalń i cztery zakłady należące do spółki. PGG ma rozpocząć działalność w maju.

Kompania Węglowa bez prezesa

- W tak trudnej sytuacji i tak blisko powołania nowego podmiotu nie zmieniałby prezesa. Musiały nastąpić jakieś nadzwyczajne przesłanki, które spowodowały, że minister doszedł do wniosku, że pan prezes Sędzikowski tego zadania nie wykona - komentuje Jerzy Markowski, były wiceminister ds. przemysłu, handlu oraz gospodarki.

Dodajmy, że wczorajsza informacja o odwołaniu Sędzikowskiego była zaskakująca tym bardziej, że właśnie w środę w Katowicach miało dojść do spotkania zarządu spółki i związków zawodowych wraz z Krzysztofem Tchórzewskim, ministrem ds. energii. Tematem rozmów miał być m.in. impas negocjacyjny w spółce, który doprowadził do wszczęcia w zeszłym tygodniu przez stronę społeczną procedur sporu zbiorowego. Powodem tej decyzji jest ciągły brak rozstrzygnięć w sprawie ustalenia poziomu średnich, miesięcznych wynagrodzeń na 2016 rok.

Zarząd spółki na jednym ze spotkań, gdy negocjowano system wypłaty czternastki za 2015 rok, zaproponował, aby pensje w pierwszym kwartale pomniejszyć o cztery składniki: barbórkę, czternastkę, deputat oraz rekompensatę węglową. Związkowcy nie zgodzili się na to, ponieważ ich zdaniem otwierałoby to drogę do obniżki wynagrodzeń nawet o 1,8 tys. zł.

Rozmowy zostały zerwane. Poza tym strona społeczna oczekiwała, że podczas spotkania z ministrem zostanie im przedstawiona ostateczna wersja biznesplanu dla PGG, która prezenetowana jest potencjalnym inwestorom, z którymi cały czas trwają rozmowy.

Finalnie jednak spotkanie zostało odwołane, a nowy termin, kiedy mogłoby do niego dojść, nie został podany.

Przypomnijmy, że Krzysztof Sędzikowski z Kompanią Węglową chciał się rozstać już z końcem 2015 roku. Pod koniec października złożył nawet rezygnację.

- W ciągu 11 miesięcy udało się wiele osiągnąć: poprawić wyniki spółki, wprowadzić wiele rozwiązań opartych na zdrowym i efektywnym zarządzaniu, zagwarantować płynność finansową. Udało się nam przejść przez trudny proces rozmów z wierzycielami, a także ze stroną społeczną. Niestety pomimo wielu wysiłków nie było możliwe doprowadzenie do realizacji kolejnego niezbędnego etapu przewidzianego w planie, czyli pozyskania inwestorów dla Nowej Kompanii Węglowej - mówił pod koniec października Sędzikowski.

Ostatecznie stanowisko zachował, o czym poinformował w połowie grudnia sam minister Tchórzewski, który spotkał się w Kompanii z przedstawicielami związków zawodowych.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Kamila Rożnowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.