Patryk Osadnik/Marlena Polok-Kin

Koncert Serce za serce 2018: Wciąż obecny prof. Religa i wyjątkowi laureaci

Koncert Serce za serce 2018: Wciąż obecny prof. Religa i wyjątkowi laureaci Fot. ARC
Patryk Osadnik/Marlena Polok-Kin

Gala Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi odbyła się w Domu Muzyki i Tańca w już po raz 27. Uświetnił ją występ artystów bytomskiej Opery Śląskiej.

Koncert Serce za serce jest tradycyjnie okazją do wręczenia statuetek i wyróżnień darczyńcom Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zb. Religi, medalu i ważnych nagród naukowych jego imienia, ale i artystycznym przeżyciem. Tak było i w tym roku.
W sali Domu Muzyki i Tańca zasiedli się w piątek darczyńcy, legendy kardiochirurgii, z prof. Marianem Zembalą, sympatycy fundacji, reprezentujący najróżniejsze kręgi zawodowe i dziedziny.

Gospodarzami byli prof. Andrzej Karbownik, prezes Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii i jej dyrektor generalny, dr Jan Sarna. Z ich rąk statuetki „Serce za serce“ trafiły do firm: Ovovita ze Rzgowa i Jurajska Sp. z o.o. z Postępu. Statuetki „Przyjaciel Fundacji”: do radzionkowskiej firmy Kanlux SA, PoznajGwiazde.pl oraz Magazynu „Businesswoman & life” z Warszawy. Medal im. prof. Zbigniewa Religi został przyznamy Jackowi, Jadwidze i Maciejowi Mollom z Łodzi za kontynuowanie i rozwijanie rodzinnych tradycji w kardiochirurgii polskiej.

- W zasadzie to ja powinienem taki medal dać szpitalowi - mówił podczas uroczystości Jacek Moll - Prof. Religi niestety już nie ma z nami, ale wciąż czuję do niego ogromną wdzięczność za to, co zrobił dla całego naszego zespołu. Stwarzał taką atmosferę, że nie liczyliśmy w ogóle czasu i godzin, który spędzamy w pracy.

Dodajmy, że ojcem prof. Jacka Molla jest prof. Jan Moll, legenda polskiej kardiochirurgii Jako pierwszy w Polsce w 1969 r. podjął się takiego zabiegu (niestety, pacjent zmarł).

- Pierwszy telegram, jaki przyszedł do szpitala po udanej operacji serca, został nadany przez wielkiego profesora Jana Molla - mówił ze wzruszeniem prof. Marian Zembala. - Napisał: „Pokonaliście barierę, o której całe życie marzyłem”. Pamiętam, z jakim wzruszeniem czytaliśmy te słowa. Gratuluję Jadwigo oraz Jacku za waszą pasję, która służy leczeniu chorym, a to jest najważniejsze.

Laureatem „Nagrody im. prof. Zbigniewa Religi” został zespół pod kierownictwem Marka Ochmana, zajmujący się transplantologią płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca. Ta jednostka złożona z młodych lekarzy zawiązała się w tym roku, a już udało jej się wykonać 24 udane przeszczepy.

- Profesor Zembala był łaskaw i pozwolił nam próbować, a to się udało - mówił Marek Ochman. - Zrobiliśmy 24 przeszczepy, a to jest absolutny rekord Polski. Obiecujemy, że będziemy rozwijać się w dość szybkim tempie, tak, żeby dostać się do europejskiej czołówki - zapowiedział dr Ochman. A plan to 40 przeszczepów w przyszłym roku.

Na zakończeniu gali Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza zapowiedziała, że podczas przyszłorocznej gali odsłonięty zostanie w mieście pomnik ku pamięci prof. Zbigniewa Religi. Autorem projektu jest prof. Krzysztof Nitsch, a pomnik stanie w rejonie miejskiego ratusza, mieszczącego się przy ul. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.

Gali Serce za serce patronował Dziennik Zachodni.

Patryk Osadnik/Marlena Polok-Kin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.