Justyna Przybytek

Koncert w Spodku na urodziny Kilara już 24 września. Wystąpi prawie 200 artystów!

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 we Lwowie, natomiast zmarł 29 grudnia 2013 w Katowicach. Mieszkał w domu przy Kościuszki Fot. Wojciech Wilczyński Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 we Lwowie, natomiast zmarł 29 grudnia 2013 w Katowicach. Mieszkał w domu przy Kościuszki
Justyna Przybytek

24 września w Spodku odbędzie się specjalny koncert na 85. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara. Tego wydarzenia nie można przegapić. A gościem specjalnym koncertu będzie... piłkarz Kuba Błaszczykowski!

Prawie 200 artystów na dwóch scenach, trzy orkiestry, do tego wybitni muzycy, goście specjalni - to w wielkim skrócie wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się 24 września w Spodku. Tego dnia zaplanowano tu niezwykły koncert z okazji 85. rocznicy urodzin niezwykłego katowiczanina - Wojciecha Kilara.

W trakcie koncertu usłyszymy największe dzieła tego światowej sławy kompozytora w wyjątkowych aranżacjach. Wojciech Kilar zmarł w grudniu 2013 roku w Katowicach. Jednak w Katowicach to z okazji jego urodzin szykowane jest naprawdę duże wydarzenie.

- Z Katowicami związany był przez większość swojego życia. To w domu przy ulicy Kościuszki powstawała jego najwspanialsza muzyka - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Jak sam podkreślał w rozmowach, Katowice były jego miastem z wyboru i nie wyobrażał sobie życia i pracy gdzie indziej. Dlatego jestem dumny, że uczcimy jego pamięć tak wielkim koncertem - podkreśla.

Koncert w Spodku będzie z pompą i widowiskowy. Muzycy wystąpią tu na dwóch scenach, których łączna powierzchnia wyniesie aż 300 metrów kw. Pojawią się na nich muzycy aż trzech orkiestr.

- Na obu zagra prawie 200 osób. Będzie to prawdziwe widowisko, któremu towarzyszyć będą spektakularne efekty świetlne i wizualne. Nagłośnienie oraz sprzęt oświetleniowy dostarczy aż sześć tirów, co doskonale obrazuje skalę tego wydarzenia - ocenia Marcin Stolarz, prezes spółki PTWP Event Center, która zarządza Spodkiem i sąsiednim Centrum Kongresowym.

Na scenach Spodka zagrają Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

W koncercie wezmą udział pianista jazzowy - Kuba Stankiewicz, solista Paweł Trojak oraz Ingolf Wunder, światowej klasy pianisty, laureat II nagrody w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Co ciekawe, gościem specjalnym koncertu będzie również piłkarz, Jakub Błaszczykowski, który podczas wydarzenia wręczy nagrodę swojej fundacji „Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski”.

- Dlaczego koncert w Spodku będzie wyjątkowy? Najprostsza odpowiedź: bo wyjątkowy był Kilar i wyjątkowa jest jego muzyka. Publiczność pokochała jego melodie filmowe i stale chce ich słuchać - komentuje Jerzy Maksymiuk, dyrygent, kompozytor, pianista, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

W trakcie wydarzenia, obok najwybitniejszych utworów muzyki klasycznej, m.in. fragmentów koncertów fortepianowych, usłyszymy również skomponowaną przez Wojciecha Kilara muzykę filmową, bo przecież w dorobku kompozytora jest muzyka do ponad 160 filmów.

- Gratką dla miłośników muzyki Kilara będą najbardziej znane melodie z filmów Kilara, ale i te rzadziej wykonywane, na przykład z filmu „Zazdrość i medycyna”. Będą też „Orawa” i jego „Krzesany” - bogatsze utwory, które stale goszczą w programach koncertów filharmonicznych i zawsze wzbudzają zachwyt, ponieważ trafiają do wszystkich - na tym także polega fenomen muzyki Kilara - dodaje Jerzy Maksymiuk.

Bilety na koncert wciąż są w sprzedaży. Można je kupić w cenie od 79 zł poprzez stronę eventim.pl oraz stacjonarnie w sieci sklepów Empik.

Tylko u nas. Prenumerata cyfrowa Dziennika Zachodniego na miesiąc + bilety dla 2 osób na koncert Kilara za 40 zł

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.