Kończą się limity na badania. Warto się pospieszyć

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Daniel Dreyer

Kończą się limity na badania. Warto się pospieszyć

Daniel Dreyer

Kolonoskopia, fobt i badania ginekologiczne cieszą się największym zainteresowaniem mieszkańców powiatu wąbrzeskiego uczestniczących w programie prozdrowotnym.

Jeszcze do końca kwietnia w całym powiecie wąbrzeskim realizowany będzie kompleksowy program prozdrowotny. Ale nie należy liczyć, że specjalistyczne badania lekarskie będą dostępne do samego końca.

- Już niebawem zakończą się badania kolonoskopowe, fobt i ginekologiczne, z których korzysta najwięcej osób. Kto powinien takie badania przejść, niech już nie zwleka - mówi Violetta Frączek, kierownik wydziału oświaty i zdrowia w wąbrzeskim starostwie. - I to mimo że na dodatkowe kolonoskopie przesunęliśmy już pieniądze pierwotnie przeznaczone na inne badania, które okazały się mniej potrzebne.

W ramach programu realizowanego od lipca, z badań skorzystało już 3.675 osób z 4.860 zaplanowanych w całym powiecie. Co ciekawe, są bardzo duże różnice w tym jak chętnie z badań korzystają mieszkańcy różnych gmin naszego powiatu. Rekordową frekwencję - 86 proc. - zanotowano w gm. Książki a niewiele mniejszą - 82 proc. - w gm. Dębowa Łąka. „Średniakami” w tej statystyce są gm. Wąbrzeźno: 68 proc. i miasto: 74 proc. Najmniej zainteresowani są mieszkańcy gminy Płużnica, gdzie z badań skorzystało dotąd tylko 41 proc. osób.

Przypomnijmy, że w ramach programu „Zdrowie dla powiatu wąbrzeskiego” mieszkańcy mogą być poddani szeregowi specjalistycznych badań wykrywających zmiany nowotworowe: oskrzeli i płuc (kobiety w wieku 50-69 lat, mężczyźni 45-74 lata), jelita grubego (kobiety 50-74 lata, mężczyźni 45-79 lat), piersi (panie 40-50 lat), gruczołu krokowego (panowie 50-74 lata).

Chętni powinni najpierw zgłosić się do lekarza w swojej przychodni w gminie lub mieście. Medyk zdecyduje z jakich badań specjalistycznych skorzystać powinien pacjent.

Co stanie się z osobami, które otrzymają skierowania na specjalistyczne badania, ale nie zdążą ich wykonać zanim skończą się limity wynikające z programu prozdrowotnego? Będą mogły je przeprowadzić, ale zgodnie z zasadami badań finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Daniel Dreyer

Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem jako student-praktykant, w grudziądzkim oddziale "Gazety Pomorskiej". I z nim jestem związany do dziś, od 1 października 2005 roku jako kierownik redakcji. Tematyka jaką podejmuję to sprawy bliskie mieszkańcom Grudziądza i okolic: to, co napełnia ich obawami albo daje nadzieję, to co ich smuci albo cieszy, to z czego są dumni albo... co wymaga zmiany, aby się nie wstydzić. Dziennikarstwo postrzegam jako misję, którą jest nie tylko stawianie pytań, ale szukanie odpowiedzi. Prywatnie jestem fanem różnorodnej, ale tylko dobrej muzyki, miłośnikiem górskiej turystyki i bardzo początkującym żeglarzem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.