Patryk Drabek

Kongres MŚP 2018 w Katowicach: drony to przyszłość małych i średnich przedsiębiorstw?

Kongres MŚP 2018 w Katowicach: drony to przyszłość małych i średnich przedsiębiorstw? Fot. Lucyna Nenow
Patryk Drabek

„Technologie, człowiek, odpowiedzialność” to hasło przewodnie Międzynarodowego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który rozpoczął się w środę w Katowicach.

Takie spotkania mają kluczowe znaczenie, ponieważ przedstawiciele małego i średniego biznesu mogą przekazać swoje uwagi przedstawicielom nauki, ale przede wszystkim ludziom, którzy kształtują naszą rzeczywistość gospodarczą, także na poziomie Unii Europejskiej - podkreślał prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Komitetu Honorowego 8. Europejskiego Kongresu MŚP, a w przeszłości między innymi przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz premier naszego kraju.

Dodał, że w tym roku trzeba jasno podkreślić: idziemy w kierunku Przemysłu 4.0 (czwarta rewolucja przemysłowa), który ma zastosowanie również w małych i średnich przedsiębiorstwach. Cyfrowe i internetowe rozwiązania to warunek rozwoju i konkurencyjności.

- Nie unikniemy tego. Teraz to właśnie w Internecie oferuje się i sprzedaje najwięcej towarów. Małe i średnie firmy nie mogą się tego bać - mówił prof. Buzek.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii, zaznacza, że środowiska biznesowe od początku są uznawane za ważny element kształtowania metropolii.

- Podczas tworzenia „Programu działań strategicznych” mocno konsultowaliśmy się z tymi środowiskami. Nasze sztandarowe działanie, czyli uczestnictwo w programie E-bus, gdzie jesteśmy liderem programu (metropolia zamawia najwięcej autobusów elektrycznych w kraju), może być takim działaniem, które stworzy nowe miejsca pracy i wykorzysta potencjał intelektualny śląskich uczelni. To może spowodować, że firmy na Śląsku będą miały nowe zamówienia na elementy, które będą wykorzystywane w tych autobusach - podkreśla Karolczak.

Przewodniczący GZM przypomniał również, że na początku września tego roku Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wspólnie powołały Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD).

- Ma to służyć wygenerowaniu nowej, potężnej gałęzi polskiego przemysłu. Jest szansa na to, by wykorzystać potencjał naukowy i intelektualny oraz możliwości małych i średnich przedsiębiorstw do tego, by m.in. produkcja bezzałogowych statków powietrznych mogła wyznaczyć pewne standardy w Europie i na świecie. Wyścig już się rozpoczyna. Szacuje się, że w naszym kraju ten rynek ma już około 250 milionów złotych obrotu - wskazuje Kazimierz Karolczak.

Jak może wyglądać przyszłość małych i średnich przedsiębiorstw w regionie?

- Nasze województwo ma to szczęście, że samorząd terytorialny podchodzi do tematu z dużym zrozumieniem. Działamy wspólnie - począwszy od zagranicznych misji gospodarczych, a kończąc na takich wydarzeniach, jak nasz kongres - podkreśla Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej i organizator kongresu.

Przewodniczącym Rady Programowej jest honorowy prezes RIG Tadeusz Donocik.

Dodajmy, że na dziś zaplanowano kolejne panele i spotkania w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Kongres MŚP zakończy się jutro, 19 października.

Patryk Drabek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.