Kongres PIS w Katowicach: Dzięki niemu PiS chce wygrać jesienne wybory

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola, Arkadiusz nauka, Lucyna Nenow
MZ, NAU

Kongres PIS w Katowicach: Dzięki niemu PiS chce wygrać jesienne wybory

MZ, NAU

W Katowicach rozpoczęła się trzydniowa konwencja PiS. Dzięki niej PiS chce wygrać jesienne wybory. W sobotę 6 lipca wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego, Jarosława Gowina, Zbigniewa Ziobry, Mateusza Morawieckiego i Beaty Szydło.

- To raport z tego, co zrobiliśmy przez 4 lata, jak wygląda realizacja naszych zobowiązań. Chcemy też wskazać nowe pomysły programowe - mówił wicepremier Piotr Gliński, szef Rady Programowej PiS, który wczoraj otworzył wielki kongres Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach.

Formułą i hasłem przewodnim: „Myśląc Polska 2019” trzydniowa konwencja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym nawiązuje do podobnego przedsięwzięcia sprzed wyborów w 2015 roku. Jak podkreślał Joachim Brudziński, szef sztabu wyborczego PiS, „owocem tamtej konwencji były takie programy jak 500 plus, uszczelnienia systemu podatkowego, modernizacji służb mundurowych czy polskiej armii”. W tym roku jest analogicznie: PiS drogą wielkiego namysłu chce napisać nowy program i w ten sposób wygrać jesienne wybory parlamentarne.

Jeśli ten zamiar może potwierdzać skala kongresu, to wygląda on na jak najbardziej poważny: w sumie do niedzieli odbędzie się 16 sesji plenarnych i 70 paneli specjalistycznych, w których ma wziąć udział ok. 450 mówców - polityków i ekspertów. Zdaniem Glińskiego, w konwencji ma uczestniczyć ok. 10 tys. osób.

Tutaj można śledzić relację na żywo z konwencji PiS:

W sobotę 6 lipca w Katowicach debaty trwału do godz. 22, ale największe zainteresowanie wzbudziło przemówienie Jarosława Kaczyńskiego. Lider PiS zabrał głos tuz przed południem.

- To drugie spotkanie w tym miejscu - zauważył Kaczyński. - Pierwsze cztery lata temu, przyniosła bardzo dobre rezultaty. Ta jest podobna ale jednocześnie inna. Nie byliśmy pewni,że uda się wygrać wybory i to w ten sposób, że będziemy mogli samodzielnie rządzić. Nie wiedzieliśmy, że program, który mamy podjąć, zostanie zrealizowany

- Zaczynamy z dobrego punktu. Od nas zależy, czy będziemy mogli iść dalej skutecznie. Potrzebujemy nowego programu. Programu kontynuacji, ale tam gdzie trzeba, też programu zmiany. Dla wszystkich Polaków - mówił Jarosław Kaczyński.

- Można uczynić nasz kraj, naszą ojczyznę, lepszą niż dziś. Dobra zmiana musi być kontynuowana. Musi trwać dobry czas Polski i Polaków. Musimy odpowiediećz sobie na pytanie, jak to zrobić, by ten dobry czas trwał - mówił prezes PiS.

- Przed nami wielkie wyzwanie, dotyczące szeroko zakrojonego Programu Społecznego. Nie możemy niczego uronić z tego, co zostało już przekazane społeczeństwu - mówił Kaczyński.

- Nasze zwycięstwo jest prawdopodobne, ale nie jest pewne. Chcemy jednak, żeby Polacy za cztery lata powiedzieli, że jesteśmy wiarygodni. Trzeba jednak myśleć o dłuższym czasie. Nie tylko o tej perspektywie czteroletniej - powiedział prezes PiS.

Prezes PiS na konwencji w Katowicach podkreślał znaczenie wartości chrześcijańskich. "Polska musi pozostać wyspą wolności, choć niektórzy chcą to zmienić i zakłócić" - stwierdził.

- Musimy odrzucić wielką ofensywę zła. Musimy wygrać - powiedział Jarosław Kaczyński.

Zgromadzeni w MCK zaczęli skandować gromkie "Jarosław".

Po wystąpieniu Jarosłąwa Kaczyńskiego głos zabrali inni liderzy Zjednoczonej Prawicy - Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro.

Jutrzejsze obrady rozpoczną się natomiast od... mszy świętej w Archikatedrze Chrystusa Króla.

MZ, NAU

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.