Koniec marzeń Częstochowy o powrocie województwa. Jarosław Kaczyński to wykluczył

Czytaj dalej
Fot. marek szawdyn/polska press
Marcin Zasada

Koniec marzeń Częstochowy o powrocie województwa. Jarosław Kaczyński to wykluczył

Marcin Zasada

Planom reaktywacji woj. częstochowskiego zaprzeczali już wszyscy ważni politycy PiS: premier, wicepremier oraz szef MSWiA. Teraz marzenia o administracyjnej emancypacji pod Jasną Górą rozwiewa sam Jarosław Kaczyński.

„Pełna ocena możliwości finansowych i politycznych wyklucza przeprowadzenie tej zmiany w najbliższym czasie” - napisał szef PiS do Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy.

Radni MC uznają to za złamanie obietnicy, którą PiS składał w trakcie kampanii wyborczej, choć Kaczyński zaznaczył w swoim piśmie, że utworzenie woj. częstochowskiego jest potrzebne, a „sprawa wróci w kolejnej kadencji, jeśli PiS wygra wybory i będzie dalej rządzić”. Poseł PiS Szymon Giżyński o niepowodzenie tego projektu w bieżącej kadencji oskarża - na wyborcza.pl - m.in. wściekłą obstrukcję PO i PSL rządzących w województwach, z których miałoby zostać wykrojone częstochowskie - chodzi o śląskie, łódzkie, świętokrzyskie i opolskie.

List do Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy to druga (po odpowiedzi kierowanej do częstochowskiej Solidarności) osobista reakcja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na różne apele w sprawie odbudowania województwa, płynące z Częstochowy - mówi Marcin Maranda, przewodniczący Klubu Radnych Mieszkańcy Częstochowy.

- W ten sposób Jarosław Kaczyński zaprzeczył własnym deklaracjom oraz deklaracjom lokalnych polityków PiS, którzy obiecywali odtworzenie województwa częstochowskiego, kiedy ich partia będzie rządzić w kraju - dodaje Maranda.

Aby dać wyraźny sygnał rządzącym, że władze miasta i mieszkańcy czekają na spełnienie przedwyborczej obietnicy, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk włączył się w działania mające na celu reaktywację województwa częstochowskiego.

Specjalne listy w tej sprawie wysłał do premier Beaty Szydło, a także prezydenta Andrzeja Dudy. Odbyło się wiele imprez, których hasłem przewodnim była walka o województwo częstochowskie.

W częstochowskim Prawie i Sprawiedliwości województwo to jeden z najważniejszych tematów.

Dalej piszemy:

 • o tym, co o tej sytuacji sądzą w częstochowskim Prawie i Sprawiedliwości,
 • o liście do prezesa Jarosława Kaczyńskiego,
 • o tym, czym jest dla prezydenta Częstochowy "pusta obietnica wyborcza"
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.