Sławomir Bromboszcz

Koniec odbioru odpadów zielonych? Szykują się duże zmiany, by rozwiązać problem odoru

Odpady zielone czasem przez kilka dni zalegają w szczelnie zamkniętych, plastikowych workach zanim trafią na wysypisko Fot. Sławomir Bromboszcz Odpady zielone czasem przez kilka dni zalegają w szczelnie zamkniętych, plastikowych workach zanim trafią na wysypisko
Sławomir Bromboszcz

Smród docierający z wysypiska w Balinie (gm. Chrzanów) w tym roku wyjątkowo mocno dał się we znaki ludziom mieszkającym w promieniu kilku kilometrów. Teraz ma to się zmienić. Nie wymyślono jednak żadnej supertechnologii. Po prostu rozważana jest opcja nie odbierania odpadów zielonych, głównej przyczyny odoru.

Ludzie zamykali okna w domach, nie wypuszczali dzieci na pole, zresztą same nie chciałby bawić się w takich warunkach. Momentami odór wyczuwalny był nawet w Trzebini.

- To skandal, że nikt nie zrobi z tym porządku. Jeśli nie potrafią sobie poradzić ze smrodem, niech zamkną całe wysypisko - mówi Konrad Giza, mieszkaniec Chrzanowa.

Trwająca dwa miesiące kontrola na wysypisku, przeprowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Środowiska w Krakowie, nie pozostawiła złudzeń, że przyczyną smrodu są odpady zielone. Zanim trawy i liście zostały wysypane ze szczelnych, plastikowych worków, w których odbierane były od mieszkańców, gniły beztlenowo. Do tego często w tych worach kilka dodatkowych dni zalegały na placu na wysypisku. Gdy worki były rozrywane i zawiał wiatr, musiały śmierdzieć.

Czytaj więcej:

 • Zmiany w odbiorze odpadów zielonych są przesądzone
 • Nie będą odbierać odpadów?
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bromboszcz

Dziennikarz Gazety Krakowskiej oraz portalu gazetakrakowska.pl. Redaktor Dziennika Polskiego, tygodnika "Małopolska zachodnia" oraz serwisu chrzanow.naszemiasto.pl. Pasjonat ekonomii, literatury oraz muzyki. Propagator turystyki rowerowej oraz pieszej. Z wykształcenia ekonomista.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.