Koniec problemów z diagnostyką medyczną w powiecie żywieckim

Po wielu tygodniach starań pacjenci z Żywiecczyzny mają zapewnione badania diagnostyczne Fot. arc Po wielu tygodniach starań pacjenci z Żywiecczyzny mają zapewnione badania diagnostyczne

Po wielu tygodniach nerwów i niepewności jest dobra wiadomość dla pacjentów z Żywiecczyzny – problem z robieniem badań diagnostycznych został rozwiązany.

– Trochę się narobiło, ale myślę, że finał tego zamieszania będzie bardzo dobry – stwierdził starosta żywiecki Andrzej Kalata w połowie lipca tego roku na konferencji prasowej. Kiedy to mówił, sukces był połowiczny, został przypieczętowany dopiero w ostatnich dniach.
Chodziło o to, że w czerwcu katowicka spółka Helimed wypowiedziała Szpitalowi Powiatowemu w Żywcu umowę na świadczenie usług diagnostyki medycznej od 1 sierpnia – wręczyła wypowiedzenia pracownikom, przygotowała się do zabrania sprzętu.

Dla mieszkańców ponad 150-tysięcznego powiatu oznaczało to jeden wielki problem. Na badania RTG, USG, tomografię musieliby jeździć do Bielska-Białej, bez diagnostyki działalność szpitala w Żywcu stanęłaby pod znakiem zapytania.

– Zarząd powiatu od dłuższego czasu analizuje tą bardzo trudną sytuację i podejmuje intensywne działania. Prowadzone są rozmowy i negocjacje w takim kierunku, aby Szpital Powiatowy funkcjonował wraz z prowadzeniem diagnostyki. Podkreślamy, że nie rozważamy wariantu zamknięcia szpitala ani zwolnień pracowniczych – informował z kolei Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu.

W lipcu starosta Kalata podkreślał, że aby zapewnić badania diagnostyczne udało się znaleźć tymczasowe rozwiązanie – została podpisana umowa na wydzierżawienie sprzętu od spółki Helimed, jeśli zajdzie potrzeba to nawet końca września. Dzięki temu sprzętowi powiat mógł wystartować w konkursie i postarać się o fundusze na diagnostykę dla pacjentów nieszpitalnych z powiatu żywieckiego. Jednocześnie Zarząd Powiatu prowadził także rozmowy z prywatną firmą na podpisanie umowy, która do grudnia miała świadczyć usługi na diagnostykę medyczną z opcją, że może zostać ona przedłużona.

– Mamy zagwarantowany sprzęt. Mamy zagwarantowanego operatora, który zapewni nam lekarzy. My, jako szpital, przejmiemy personel techniczny. I będziemy mogli złożyć wniosek konkursie o tomograf i rezonans – mówił starosta Kalata, który teraz dodał, że po wielu miesiącach starań, pism i protestów mieszkańcy powiatu żywieckiego mają zapewniony dostęp do nielimitowanych badań z zakresu diagnostyki obrazowej.

– W wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego na realizatora świadczeń wybrany został Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu. Jest to dla nas ogromny sukces i wyzwanie, gdyż po raz pierwszy w historii będziemy prowadzić tego typu usługi – poinformował Andrzej Kalata.

Od 1 października pacjenci ze skierowaniem mogą skorzystać z bezpłatnych i nielimitowanych badań – tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w Pracowni Diagnostyki Obrazowej, która mieści się w Żywcu przy ul. Henryka Sienkiewicza 52 (na terenie żywieckiego szpitala). Pracownia oferuje swoje usługi od poniedziałku do soboty.

– To definitywne zakończenie sprawy badań diagnostycznych – podkreślił w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim Dariusz Szatanik.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.