Anna Dziedzic

Koniec snów o szerszej S1 za dwa lata. Przetarg rozpocznie się od nowa

Grudzień 2017. Kierowca opla vectry zderzył się na S1 w Mierzęcicach z ciężarówką. Dwie osoby zostały ranne. Fot. KPP Bedzin Grudzień 2017. Kierowca opla vectry zderzył się na S1 w Mierzęcicach z ciężarówką. Dwie osoby zostały ranne.
Anna Dziedzic

Jeśli jeszcze kilka miesięcy temu łudzili się Państwo, że mimo przedłużających się procedur przetargowych, uda się wyłonić wykonawcę przebudowy ekspresowej S1 od Podwarpia do Pyrzowic i w ciągu dwóch lat doczekać się dwupasmowego, bezkolizyjnego jej odcinka - to czas porzucić te marzenia. Przetarg ewidentnie się nie udał. Kilka dni temu został więc, po ponad dwóch latach trwania i rozstrzygania, unieważniony. Nowa, szersza S1 w najbliższym czasie nie powstanie. To złe wieści. Są też lepsze.

- Zamierzamy jak najszybciej ogłosić nowy przetarg na tę inwestycję. Może nawet w ciągu najbliższych dni - mówi Marek Prusak, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach.

Co to oznacza? Niestety, cała procedura przetargowa, która poprzednio trwała ponad dwa lata, musi się rozpocząć od nowa. Niewykluczone, że kolejny przetarg również będzie niewiele krótszy.

Przypomnijmy. Ekspresowa trasa S1 między Podwarpiem a Pyrzowicami ma złą sławę. Co roku dochodzi tam do kilkunastu kolizji i wypadków. Niestety, często śmiertelnych, stąd nazwa jaka do niej przylgnęła - „droga śmierci”. Ekspresówka jest na tym odcinku dość charakterystyczna, jak na drogę tego typu - od Podwarpia, droga z dwupasmowej zwęża się nagle do drogi z jednym pasem ruchu w obu kierunkach.

Niewykluczone, że jest to jedna z przyczyn tak częstych zdarzeń drogowych, bo wielu kierowców nieznających drogi, mimo dobrego oznakowania, nie zauważa tej zmiany, sądząc że wciąż jest na „dwupasmówce” i na przykład zaczyna wyprzedzać, doprowadzając do czołowego zderzenia.

W dalszej części:

 • Kiedy w jakich etapach powstała trasa S1
 • Kto wygrał poprzedni przetarg i dlaczego drugi pas nie powstał
 • Ile pieniędzy ma na tę inwestycję GDDKiA
Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.