Konieczny: Spodek to ikona, ale dobra architektura jest nie tylko w Katowicach

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Dorota Niećko

Konieczny: Spodek to ikona, ale dobra architektura jest nie tylko w Katowicach

Dorota Niećko

Z czego możemy być dumni? Rozmawiamy z Robertem Koniecznym, uznanym na świecie architektem z Katowic.

Najważniejsze, pana zdaniem, obiekty lub założenia architektoniczne, jakie powstały w Katowicach i woj. śląskim po roku 1918, to...
Drapacz Chmur przy Żwirki i Wigury w Katowicach, jako przedstawiciel przedwojennej moderny. Łącząca Rynek ze Spodkiem oś Korfantego z budynkami powojennej moderny, a wśród nich Spodek i Superjednostka. Osiedle Tysiąclecia z Parkiem Śląskim, w którym też jest kilka ciekawych budynków (Planetarium, Kapelusz). Dzielnica Leczniczo-Rehabilitacyjna w Ustroniu, Teatr Ziemi Rybnickiej. Wracając do Katowic: Zenit, Skarbek, Dom Prasy i Dworzec - stary, przed przebudową, autorstwa „Tygrysów” (Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki). Sama Galeria Katowicka to jeden z gorszych przykładów architektonicznych, choć dużym plusem jest doprowadzenie do ładu przestrzeni przed dworcem. Na plus są też: CINiBA, MCK, Muzeum Śląskie - zarówno to przedwojenne, zburzone w trakcie wojny, jak i współczesne, zwłaszcza pomysł na ten budynek, nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach. To nie były i nie są może obiekty, które wyznaczają nowe kierunki, ale dobrze wpisują się w trendy architektoniczne, w to, co się w architekturze europejskiej i światowej dzieje. Były i są odzwierciedleniem panującej sytuacji architektonicznej.

Konieczny: Spodek to ikona, ale dobra architektura jest nie tylko w Katowicach

Często przywołuje pan Spodek jako ikonę Katowic: nie zestarzał się ani nie nudzi. Ale w ostatnich latach w Katowicach powstały obiekty uznawane w konkursach i podziwiane. Które mają szansę stać się ikoną?
Moim zdaniem Spodka nic jeszcze nie przebiło. Jest wyjątkowym budynkiem i gdy spojrzymy na całą oś Korfantego, to pozostałe są budynkami tła, pewnego rodzaju pudełkami, a Spodek jest okrągłą dominantą. To ikona według mnie na razie niezagrożona.

Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Niećko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.