Konkurs Śląska Rzecz 2019. Organizuje go Zamek Cieszyn. Konkurs promuje dobre wzornictwo i dizajn z woj. śląskiego i opolskiego

Czytaj dalej
Fot. Materiały Prasowe
Jacek Drost

Konkurs Śląska Rzecz 2019. Organizuje go Zamek Cieszyn. Konkurs promuje dobre wzornictwo i dizajn z woj. śląskiego i opolskiego

Jacek Drost

Rusza 14. edycja konkursu Śląska Rzecz, który organizuje Zamek Cieszyn. To jedyny w Polsce regionalny konkurs doceniający wysoką jakość wzorniczą oraz funkcjonalne i innowacyjne rozwiązania projektowe. Patronat nad nim objął „Dziennik Zachodni”.

W Zamku wierzą (nie bez racji), że produkty, projekty graficzne i usługi mogą być nowatorskie, funkcjonalne, dostępne, dobrze przemyślane i stworzone z myślą o użytkownikach. Jednym słowem – powinny poprawiać jakość codziennego życia każdego z nas. Konkurs Śląska Rzecz ma właśnie honorować autorów takich pomysłów,

– Po co w komu wzornictwo? Po co w ogóle brać udział w konkursie? Ponieważ nagrody i nominacje to potwierdzenie najwyższej jakości, a także certyfikat dbałości o ludzi – widzów, klientów, mieszkańców – mówiła podczas zeszłorocznego rozstrzygnięcia Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku Cieszyn.

Z kolei prof. Czesława Frejlich, przewodnicząca jury, składając gratulacje laureatom i uczestnikom, podkreślała że są twórcami lepszej codzienności.

Do takich właśnie firm, instytucji i organizacji oraz projektantów jest adresowany konkurs Śląska Rzecz. O nagrody można ubiegać się w kategoriach: produkt, grafika użytkowa, w tym komunikacja wizualna i multimedia oraz usługa.

Nie zmienia się zasada, że wszystkie projekty muszą być wdrożone w 2018 roku w województwach śląskim i opolskim. Co ciekawe, nowością jest kategoria: wystawiennictwo i dotyczy zaprojektowanych przestrzeni o charakterze biznesowym (stoiska targowe, systemy wystawiennicze), jak i niekomercyjnym (wystawy, ekspozycje tematyczne). W tej kategorii zgłaszający podmiot musi mieć siedzibę na terenie wspomnianych województw, ale realizacja nie jest ograniczona terytorialnie, czyli stoisko targowe lub wystawa mogły być prezentowane w całym kraju, a nawet za granicą.

Zgłoszenia do konkursu Śląska Rzecz są przyjmowane od 19 czerwca do 9 września. Regulamin konkursu i formularz rejestracyjny są na stronie: www.zamekcieszyn.pl.

Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z otwarciem pokonkursowej wystawy odbędzie się 17 października podczas 19. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wśród ubiegłorocznych projektów nagrody zostały przyznane m.in. Jadwidze Tynor i Dominikowi Dyrladze za projekt łóżka młodzieżowego na oddziały szpitalne, Matyldzie Sałajewskiej za książkę kucharską „Śląskie od kuchni” oraz Łukaszowi Siódmokowi i Andrzejowi Pytlikowi za projekt miernika jakości powietrza z wyświetlaczem oraz aplikacją mobilną. Ale w przeszłości nagrodzona została na przykład Spółdzielnia Socjalna Parostatek z Cieszyna.

– Jest nam miło, że coś tak ludzkiego i niedoskonałego wyróżniono w konkursie, w którym wygrywają często produkty doskonałe. A my codziennie zmagamy się z rzeczywistością – przyznały laureatki, które budują konstrukcje z żywej wierzby, organizują spływy kajakowe Olzą i różne warsztaty.

Honorowym Patronem konkursu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Partnerami Instytucjonalnymi: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i Stowarzyszenie Zjednoczeni Designem, a partnerem także Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych.

CIESZYN STOLICĄ DESIGNU
Zamek Cieszyn, którego pełna nazwa brzmi – Zamek Cieszyn. Ośrodek Badań i Dokumentacji nad Kulturą Materialną i Wzornictwem – powstał w 2005 roku przy wykorzystaniu środków Unii Europejskiej, dotacji z budżetu państwa, samorządu województwa śląskiego oraz miasta Cieszyna.
– Rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości poprzez wykorzystanie potencjału wzornictwa – taki cel przyświeca nam od 2005 roku. W Zamku Cieszyn nie mamy wątpliwości, że design jest skutecznym narzędziem podnoszenia konkurencyjności firm, instytucji, miast i regionów – podkreślają w Zamku znajdującym się na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. Placówka organizuje m.in. warsztaty projektowe, na które zaprasza doświadczonych mistrzów projektowania z całej Europy i USA, spotkania dla przedsiębiorców i interesujące wystawy.Warto ją odwiedzić!

Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.