Konsul Ukrainy z Przemyśla to SB-ecki TW "Szary"?

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Konsul Ukrainy z Przemyśla to SB-ecki TW "Szary"?

Norbert Ziętal

Z ujawnionych przez IPN materiałów wynika, że Aleksander Baczyk, przedsiębiorca i konsul honorowy Ukrainy, był współpracownikiem SB.

Instytut Pamięci Narodowej opublikował niedawno kolejną porcję materiałów dotyczących m.in. funkcjonariuszy i tajnych współpracowników PRL-owskich służb specjalnych. Dane są jawne i ogólnie dostępne w Internecie.

Pod jedną z pozycji umieszczono informacje dotyczące Aleksandra Baczyka. Jest to teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim „Szary”. Znajduje się w podzespole Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Przemyślu, w struktury którego wchodziła ówczesna Służba Bezpieczeństwa. Są to materiały operacyjne. Tworzenie dokumentów rozpoczęto w 1985 r. a zakończono w 1989 r. Dokumentacja liczy 75 stron i znajduje się w Oddziałowym Archiwum IPN w Rzeszowie.

- Jest to kompletna nieprawda. Jest to pomówienie. Nigdy nie byłem żadnym współpracownikiem. Pracowano nade mną, żeby mnie pozyskać, natomiast nigdy się tego nie udało dokonać. Jeżeli już chciano mnie umieścić, to w gronie zasłużonych, którzy nie dali się w żaden sposób złamać. Bo to, że mnie sobie upatrzono na współpracownika, to nie znaczy, że ja nim byłem - mówi reporterowi Nowin Aleksander Baczyk.

Twierdzi, że na razie nie wie, czy wystąpi na drogę prawną w stosunku do IPN. Dodaje, że najpierw musi się zapoznać ze sprawą.

Baczyk jest znanym przedsiębiorcą z Przemyśla, właścicielem hurtowni spożywczej i sieci delikatesów, prężnie rozwijających się w regionie. Od kilku lat pełni funkcję honorowego konsula Ukrainy w Przemyślu. Często pokazuje się na ważnych uroczystościach, m.in. w towarzystwie dyplomatów obcych państw.

Norbert Ziętal

Jestem dziennikarzem Gazety Codziennej "Nowiny" oraz dziennikarzem i wydawcą portali nowiny24.pl i naszemiasto.pl. Od 26 lat zarabiam na życie, opisując historie innych ludzi.


Zajmuję się szeroką tematyką, głównie związaną z Przemyślem i miejscowościami powiatu przemyskiego oraz granicą polsko-ukraińską. Moją specjalnością są tematy samorządowe, polityczne, kryminalne, różne problemy związane z funkcjonowaniem granicy polsko-ukraińskiej. Zajmuję się tematami gospodarczymi, finansowymi, turystycznymi, edukacyjnymi, mniejszości narodowych i nowych technologii.


Najbardziej lubię „odkrywać” i opowiadać historie ciekawych, szerzej nieznanych ludzi. Swoim Czytelnikom w przyjazny sposób, infografikami, przedstawiam świat różnych statystyk i liczb, ważnych w ich codziennym życiu. Data journalism (dziennikarstwo danych) jest tym, w czym czuję się najlepiej.


Prywatnie lubię podróżować, a także wspólnie z moimi dwiema córkami (10- i 13-letnią), poznawać świat kodowania, animacji i social mediów. 


 Każdą czynność można usprawnić 


TOP MOICH TEKSTÓW


Wydarzenia 


Rankingi 


Ciekawi ludzie 


Od Nowego Jorku po Moskwę


Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.