Paulina Musialska

Kontrowersje wokół funkcji byłego prezydenta Zawiercia, Ryszarda Macha

Kontrowersje wokół funkcji byłego prezydenta Zawiercia, Ryszarda Macha Fot. PM
Paulina Musialska

Obrona Ryszarda Macha oraz prokuratura odwołują się od wyroku Sądu Rejonowego w Myszkowie. Były prezydent Zawiercia wciąż działa w lokalnej polityce. Jako radny został nawet ostatnio przewodniczącym Komisji Edukacji.

Sprawa Ryszarda Macha byłego prezydenta Zawiercia ma ciąg dalszy. 18 stycznia w Sądzie Okręgowym w Częstochowie odbędzie się rozpatrzenie apelacji od wyroku ogłoszonego w maju. Przypomnijmy, że Sąd Rejonowy w Myszkowie uznał go za winnego zarzutów korupcyjnych. Były prezydent Zawiercia został skazany na 4 lata pozbawienia wolności oraz 20 tys. złotych grzywny. Dostał także zakaz pełnienia funkcji i stanowisk w organach samorządu terytorialnego przez 5 lat. Od tego wyroku odwołała się zarówno obrona Ryszarda Macha, jak i prokuratura.

- Wnosimy o uniewinnienie byłego prezydenta Zawiercia. Uważamy, że nie ma podstaw do uznania go za winnego. Nie udowodniono mu żadnych zarzutów - mówi Witold Pospiech, obrońca Ryszarda Macha.

Prokuratura wnioskuje natomiast o zaostrzenie wyroku. Jej zdaniem kara jest zbyt niska w stosunku do czynów popełnionych przez Ryszarda Macha. Apelacja prokuratury została złożona w czasie wakacji.

- Prokuratura domaga się zwiększenia kary do sześciu lat pozbawienia wolności oraz podwyższenia wysokości grzywny do 30 tys. złotych - mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Chociaż na Ryszardzie Machu ciąży nieprawomocny wyrok, to nie przeszkodziło mu to wystartować w listopadowych wyborach samorządowych. Był kandydatem zarówno do rady miejskiej, jak i na prezydenta Zawiercia. W wyborach na drugą z funkcji nie udało mu się wejść do drugiej tury. Zdobył najmniej głosów spośród pięciu kandydatów. Oddano na niego tylko 10,86 proc. wszystkich głosów podczas ubiegłorocznych wyborów.

Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.