Izabela Krzewska

Kontrowersyjna propozycja Zjednoczonej Prawicy ws. zmiany zasad nakładania mandatów. Zobacz, jak sprawę komentują w Podlaskiem

To na obywatelu, a nie jak dotąd, na policji, będzie ciążył obowiązek wniesienia odwołania od mandatu do sądu i przedstawienia dowodów niewinności Fot. KWP Białystok To na obywatelu, a nie jak dotąd, na policji, będzie ciążył obowiązek wniesienia odwołania od mandatu do sądu i przedstawienia dowodów niewinności
Izabela Krzewska

Prawnik, były policjant, opozycja, a nawet szef podlaskich struktur partii Porozumienie - koalicjanta PiS. Wszyscy sprzeciwiają się nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia: to atak na konstytucyjne prawa obywatelskie.

- To praktyka rodem wzięta z klasycznych państw policyjnych. Od karania jest sąd. Obywatel zawsze ma prawo odmówić przyjęcia kary od funkcjonariusza publicznego i w sprawie swojej udać się do sądu. Tutaj ta logika jest całkowicie złamana. Coraz bliżej nam do Rosji i Białorusi - komentuje Robert Tyszkiewicz, szef podlaskie Platformy Obywatelskiej.

W tej chwili jest tak. Funkcjonariusz, który stwierdzi popełnienie wykroczenia, nakłada grzywnę w drodze mandatu karnego. Obywatel, który czuje się niewinny, ma prawo go nie przyjąć. Wtedy mundurowy kieruje wniosek o ukaranie do sądu, a ten uznaje winę lub nie i nakłada na obywatela ewentualną karę. Zdaniem posłów Zjednoczonej Prawicy mechanizm ten to niepotrzebnie obciąża funkcjonariuszy i wymiar sprawiedliwości. A sądy i tak w zdecydowanej większości wydają wyroki nakazowe. Co wiec proponuje rządząca koalicja? Likwidację prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego na miejscu interwencji. Obywatel będzie musiał w ciągu 7 dni opłacić mandat i - jeśli ma taką wolę - zaskarżyć mandat (zarówno w zakresie jego wysokości jak i generalnie winy) do sądu rejonowego. Będzie miał na to także 7 dni. W przypadku korzystnego rozstrzygnięcia, sąd wstrzyma wykonanie mandatu. Ale może go też utrzymać lub wymierzyć surowszą karę lub środek karny. Tak, jak jest teraz..

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Izabela Krzewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.