Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Arkadiusz Nauka

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu poszukuje przewodników po podziemiach: Byłem przewodnikiem jeden dzień

Najmłodsi turyści to bardzo wymagające audytorium. Dobry podziemny przewodnik potrafi do nich dotrzeć i zaciekawić. Fot. Marzena Bugała-Azarko Najmłodsi turyści to bardzo wymagające audytorium. Dobry podziemny przewodnik potrafi do nich dotrzeć i zaciekawić.
Arkadiusz Nauka

Zabrzańskie podziemia Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza czekają na nowych przewodników. Szukają ludzi otwartych, uśmiechniętych i obdarzonych wyobraźnią. Spróbowałem więc swoich sił. Zobaczcie, jak było.

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to najważniejsze obiekty na postindustrialnej mapie regionu. W zeszłym roku odwiedziło je ponad 140 tysięcy osób, nie tylko z Polski, ale z całego świata. Oferta wciąż się powiększa. W 2017 roku uruchomiono nową trasę w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, w tym roku ma zostać otwarty drugi w regionie tor wodny. Będziemy podróżować wodami sztolni pod centrum miasta. Przypomnijmy, że pod ziemią łódkami od lat pływamy już w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Muzeum Górnictwa Węglowego zatrudnia obecnie 72 przewodników po podziemiach (co ciekawe, inni przewodnicy oprowadzają po sztolni, a inni po kopalni, gdzie jest ich 40). Ale że turystów jest coraz więcej, szuka kolejnych przewodników po zabrzańskich podziemiach. Postanowiłem spróbować swoich sił i wziąć udział w jednym z kursów. I przekonać się, jak wymagająca jest to praca.

Pan Roman pokochał kopalnię i został w niej na emeryturze

Sztolnia Królowa Luiza - to tutaj rozpoczynam przyspieszony kurs na podziemnego przewodnika. Moim opiekunem jest Roman Chytry, który 34 lata przepracował na kopalni „Król” w Chorzowie. Teraz oprowadza grupy turystów po zabrzańskich podziemiach.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Arkadiusz Nauka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.